Gamrat i SABIC współpracują


Rozwiązaniem okazało się wytłaczanie wielowarstwowe z wierzchnią warstwą barwionego w masie tworzywa Geloy XTW. Zdecydowano się na wdrożenie technologii dwuwarstwowego wytłaczania rur spustowych i rynien.

Na czym ona polega?

W tej technologii substrat z PVC wytłaczany jest jednocześnie z warstwą wierzchnią zabarwionego w masie kopolimeru akrylowostyrenowo - akrylonitrylowego (ASA) drugiej generacji o nazwie handlowej Geloy XTW. Cienka warstwa o grubości jedynie 0,2 mm nadaje rynnom i rurom spustowym intensywny, żywy i trwały kolor. Złączki wykonuje się oddzielnie w drodze formowania wtryskowego czystego materiału Geloy XTW.

Rynny powstałe w wyniku współpracy firmy Gamrat i SABIC


Geloy XTW to jedno z najbardziej odpornych na czynniki pogodowe tworzyw znajdujących się w portfolio SABIC Innovative Plastics. Materiał odznacza się dobrymi właściwościami mechanicznymi oraz bardzo dużą odpornością na działanie promieni UV i innych czynników atmosferycznych. W efekcie ten typ materiału charakteryzuje się kilkakrotnie większą trwałością koloru i połysku niż inne tworzywa typu ASA. Rynny wytłaczane z PVC z warstwą wierzchnią Geloy XTW długo utrzymują jednolity kolor i atrakcyjny wygląd powierzchni nawet w skrajnie trudnym klimacie. Kolejną zaletą wyrobów z tworzyw Geloy XTW jest ich duża udarność w niskich temperaturach.

- Specjalistyczne tworzywa sztuczne produkowane przez SABIC Innovative Plastics pomagają ich odbiorcom wyróżnić swoje produkty na tle konkurencji - ocenia Robin Thompson, menadżer produktu odpowiedzialny za tworzywo Geloy w Europie. - Nasze nowatorskie technologie pozwalają podnieść walory estetyczne i użytkowe wyrobów, a więc także ich atrakcyjność na światowym rynku.

Jakie są efekty współpracy pomiędzy obydwoma firmami?

Gamrat jest zadowolony, bo rynny w standardowych bądź nietypowych kolorach uzyskane za pomocą współwytłaczania z użyciem tworzywa Geloy XTW mogą wzbogacać estetycznie budynki o rozmaitej technologii wykonania, konstrukcji i stylistyce.

- Zaoferowanie nowatorskich i atrakcyjnych elementów zdobniczych w postaci rynien w nietypowych barwach zapewniło nam silny atut na konkurencyjnym rynku zaopatrzenia dla budownictwa, a przy tym właściwości materiałów SABIC Innovative Plastics pozwoliły nam utrzymać konkurencyjne ceny na nasze produkty. Jakkolwiek początkowa cena zakupu jest nieco wyższa, to przewidywany okres eksploatacji rynien został znacząco wydłużony - dodaje Witold Zawadzki.

Warto też wiedzieć, że stosunkowo duża łatwość przetwórstwa w drodze jednoetapowych procesów koekstruzji i formowania wtryskowego to kolejna korzyść z zastosowania tworzywa Geloy XTW. Dobra płynność materiału gwarantuje równomierne pokrycie substratu PVC. Ponieważ tworzywo Geloy XTW jest całkowicie kompatybilne z PVC, recykling wyrobów wykonanych z połączonych materiałów nie wymaga ich uprzedniego rozdzielania. Dzięki temu efektowne kolory uzyskuje się bez osobnego etapu laminacji, a Gamrat unika kłopotliwych komplikacji na etapie zagospodarowywania surowców wtórnych.


Szeroka paleta poliolefin - polietylen, polipropylen - przenaczonych zarówno do formowania wtryskowego
 

Szeroka paleta poliolefin - polietylen, polipropylen - przenaczonych zarówno do formowania wtryskowego jak również do wytłaczania, tworzywa konstrukcyjne

Polska