IV Kongres Przemysłu Opakowań

IV Kongres Przemysłu Opakowań… Już 1 października rozpocznie się następna edycja Międzynarodowych Targów Techniki Pakowania i Etykietowania Taropak. Jednym z ważniejszych wydarzeń towarzyszących targom będzie IV Kongres Przemysłu Opakowań organizowany przez Polską Izbę Opakowań.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji Kongresu będzie transformacja przemysłu opakowań w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ). Do fundamentalnych założeń GOZ należy działalność na rzecz oszczędzania nieodnawialnych zasobów wykorzystywanych w gospodarce.

Celem kongresu jest zainicjowanie takich zmian w procesach projektowania i wytwarzania opakowań, aby doprowadziły one do zwiększenia udziału materiałów odzyskiwanych. Adresatami wydarzenia są nie tylko projektanci i producenci opakowań, ale również sami użytkownicy, czy też osoby zajmujące się recyklingiem. Spotkanie odbędzie się 2 października.

IV Kongres Przemysłu Opakowań został objęty patronatami przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Ministerstwo Środowiska. Miejmy nadzieję, że jest to potwierdzenie aktywnego uczestnictwa polskich władz w debacie dotyczącej problematyki gospodarki opakowaniami.

Zwraca też uwagę uczestnictwo w tej konferencji podmiotów należących do coraz szerszego łańcucha wartości w przemyśle opakowaniowym. Oprócz projektantów, producentów opakowań oraz materiałów opakowaniowych, w kongresie uczestniczyć będą też np. wytwórcy maszyn do produkcji opakowań. Jednym z partnerów wspierających Kongres będzie w tym roku Hurmak - renomowany producent wtryskarek do tworzyw sztucznych.
Hurmak Polska od 22 marca 2018 r. jako pierwsze przedsiębiorstwo z branży maszyn do technologii wtrysku, jest członkiem Polskiej Izby Opakowań. Warto nadmienić, iż firma Hurmak została wyróżniona przez Fundację Noweko certyfikatem Bioplast-Ready, czyli spełnieniem kryteriów jakościowych, technologicznych, procesowych oraz kompetencji obsługi w zakresie przetwórstwa biotworzyw.

- Serdecznie witamy w gronie członków PIO pierwszego reprezentanta producentów maszyn do technologii wtrysku. Wierzymy, że obecność w naszym gronie firmy Hurmak zaowocuje efektem synergii poprzez wymianę informacji na wielu poziomach. Jest to niezwykle istotne dla całego łańcucha przyrostu wartości dodanej szeroko pojętego przemysłu opakowaniowego - powiedział Wacław Wasiak, Dyrektor Biura Polskiej Izby Opakowań.

Transformacja przemysłu opakowań w kierunku GOZ

Cel kongresu zawarty został w jego przewodnim haśle, które brzmi: transformacja przemysłu opakowań w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym. Chodzi o inicjowanie i wspieranie oraz promowanie działalności projektantów i producentów opakowań na rzecz doskonalenia konstrukcji opakowań aby były "przyjazne" ekonomicznie opłacalnemu oddzielaniu (separacji) z odpadów opakowaniowych, cennych i przydatnych do powtórnego wykorzystania materiałów i surowców. A w szczególności nieodnawialnych, których zasoby nie są nieograniczone. Chodzi także o takie konstrukcje opakowań i wykorzystane w tych konstrukcjach materiały, aby były łatwe w procesach recyklingu.

Do jednych z najistotniejszych zagadnień należy znalezienie odpowiedzi na pytanie: jak projektować, aby recyklingować?