Igrzyska w Vancouver i tworzywa sztuczne

Zastąpienie nart drewnianych tworzywowymi to nie tylko sama w sobie zmiana sprzętu narciarskiego, ale też wpływ znacznie większy na profesjonalne, zawodowe narciarstwo biegowe. Oto bowiem niebawem po przejściu na tworzywa okazało się, że narty tworzywowe dużo bardziej nadają się do prowadzenia ich w tzw. stylu łyżwowym niż miało to miejsce w przypadku ich drewnianych odpowiedników. Do tej pory narciarze biegali tylko tzw. stylem klasycznym, który oznaczał równoległe prowadzenie drewnianych nart po torach. Wraz ze zmianą technologii budowy nart możliwy stał się bieg, w którym jedną nartę prowadziło się po torze, a druga przed odbiciem ustawiało kątowo. Technika łyżwowa, pozwalająca na znacznie szybsze bieganie, na stałe weszła do narciarstwa, a zmiana sprzętu towarzyszącego sportowcom była jednym z czynników jej pojawienia się. Oczywiście zmiana w technice wiązania i budowie butów też miały tu swoją ogromną rolę. Technologia tworzyw wspomaga oczywiście zarówno buty narciarskie jak i wiązania.

Dzisiaj oczywiście każdy producent sprzętu narciarskiego ma własne opatentowane modele technologiczne za sprawą których konstruuje sprzęt narciarski. Producentów jest wielu, więc zapoznawanie się z poszczególnymi rozwiązaniami mijałoby się właściwie z celem. Warto może wspomnieć o jednej z ciekawszych w ostatnim czasie propozycji. To innowacyjna konstrukcja nart biegowych firmy Fischer, będąca połączeniem technologii Air Core, czyli tzw. plastra miodu - rdzeń narty wykonany z kartonu nasączonego tworzywem sztucznym i Air Carbon, co pozwoliło na znaczne obniżenie wagi nart. Komplet waży znacznie mniej niż 1000 gram.


Pisząc o tworzywach sztucznych w kontekście sportów zimowych warto też wspomnieć choćby o materiale Makrolon produkowanym przez koncern Bayer. Już od ośmiu lat wszyscy saneczkarze podczas zawodów organizowanych przez Światową Federację Saneczkarstwa noszą kaski firmy UVEX Sports z wizjerami opatrzonymi napisem „Made of Makrolon”. To tworzywo poliwęglanowe służy bowiem do produkcji super bezpiecznych gogli i kasków ochronnych, bez których uprawianie np. saneczkarstwa czy też konkurencji alpejskich i snowboardowych byłoby niemożliwe. Makrolon to tworzywo odporne na stłuczenia i odpryski, klasy high-tech. Wyróżnia się też bardzo wysoką przepuszczalnością światła, wyjątkową wytrzymałością na zginanie i lekkością. Sięgająca po nie firma UVEX Sports testuje wizjery w ekstremalnych warunkach: zakład opuszczają tylko takie produkty, które przetrwają uderzenie kulek stalowych rozpędzonych do prędkości 250 km/h.

Jak zatem widać wyposażenie sportowe i tworzywa idą w parze. Im większy udział tworzyw sztucznych w sprzęcie sportowym, tym bardziej spektakularne i nastawione na bicie rekordów są osiągnięcia sportowców.

Czytaj więcej: Tworzywa sztuczne 739