Jak oszczędzić pieniądze monitorując układ chłodzenia form wtryskowych?

Jak oszczędzić pieniądze monitorując…

Zyski zamiast strat? To możliwe…

Tajemnice układów chłodzenia form wtryskowych - znaczenie, problemy, monitoring, serwis.

Technologia formowania wtryskowego to jedna z prężniej rozwijających się metod tworzenia z materiałów termoplastycznych. Z powodzeniem stosowana jest do produkcji zabawek, AGD, sprzętu elektronicznego, a także w przemyśle medycznym, chemicznym, samochodowym i lotniczym. Jeśli masz do czynienia z powyższą metodą, wiesz zapewne, czym jest układ chłodzenia formy wtryskowej. Wiesz także, że ma niebagatelne znaczenie dla całego procesu produkcyjnego i tylko jego bezbłędne działanie pozwoli Ci uzyskać oczekiwany efekt końcowy.

Masz świadomość, że etap chłodzenia to czasem aż 2/3 całego cyklu i jak każdy, kto boryka się z tym problemem, dążysz do jego skrócenia, a w konsekwencji zmniejszenia kosztów produkcji. Nie obce są Ci także dylematy, jak tego dokonać i jak dbać o układ odpowiedzialny za regulację temperatury. Nie chcesz dłużej narażać się na wielomiesięczne opóźnienia, wzrost kosztów i niezadowolenie klientów. Myślisz - zyski to optymalny, stabilny i w pełni sprawny układ chłodzenia formy wtryskowej. I myślisz dobrze…

Czym jest układ chłodzenia i dlaczego jest tak ważny?

Proces formowania wtryskowego polega na wtryśnięciu uplastycznionego tworzywa do gniazda formy wtryskowej. Aby uzyskać wypraskę idealną, spełniającą kryteria i pozbawioną wszelkich wad, podczas całego procesu należy utrzymać stałą temperaturę powierzchni formującej oraz stały przepływ podawanego medium. To właśnie zadania dla układu chłodzenia, który musi odebrać od wypraski jak najwięcej ciepła. Jednak to nie wszystko, musi bowiem robić to w sposób ciągły, stały, równomierny, ale także dynamiczny.

wtryskarka


Układ chłodzenia może działać niewłaściwie, jeżeli już na etapie konstruowana formy, zaniedbano pewne istotne kwestie, co zdarza się niezmiernie często. Warto pamiętać, że forma to nie tylko mechanika, ale także niezwykle ważne procesy: reologiczne i termiczne, które każdorazowo muszą być brane pod uwagę. Tylko kompleksowe podejście do tematu, pozwoli znaleźć sposób na skrócenie procesu chłodzenia, cyklu produkcyjnego, a co za tym idzie na zmniejszenie strat i uzyskanie pożądanego efektu końcowego.

Pamiętaj, że niewłaściwie funkcjonujący układ chłodzenia, prowadzi do powstawania defektów wypraski: zapadlin, gratów, deformacji, wymiarów poza tolerancją, wad powierzchni itp. Jeśli takowe zauważysz, oznacza to, iż układ chłodzenia wymaga reanimacji, a zjawiska niekorzystne są po prostu wysyłanymi przez niego sygnałami alarmowymi. Twój układ chłodzenia woła o pomoc.

Możliwe awarie układu chłodzenia

Niesprawnie działający układ chłodzenia formy wtryskowej grozi dość poważnymi konsekwencjami. Musisz wziąć pod uwagę, że negatywnych skutków może być naprawdę sporo, od wad produktu końcowego po poważne uszkodzenia elementów i awarie formy wtryskowej. Niekontrolowany wzrost temperatury może przekładać się na powstanie uszkodzonej wypraski, czyli zmianę jej kształtu, wymiarów, a nawet właściwości fizycznych czy drobne przypalenia zwane efektem Diesla. Skutkiem wzrostu temperatury mogą być także zatarcia wypychaczy, suwaków i innych elementów ruchomych, czyli krótko mówiąc awaria formy. Pytanie brzmi, co może powodować nagły i niekontrolowany wzrost temperatury?

Odkamienianie, czyszczenie układów chłodzenia form wtryskowych, chłodnic, wymiennikow, dużych instalacji

Polska

Reportaże

Forum