K 2019 - nowe produkty z odpadów z tworzyw sztucznych

K 2019 - nowe produkty z odpadów…

Coraz więcej firm z branży tworzyw sztucznych pracuje nad poprawą możliwości recyklingu tych materiałów i tym samym nad budową gospodarki obiegowej. BASF wnosi swój wkład w tym zakresie między innymi poprzez projekt ChemCycling. Pod koniec 2018 roku firma po raz pierwszy wykorzystała we własnej produkcji pilotażowe ilości oleju z pirolizy uzyskanego w procesie przetwarzania odpadów z tworzyw sztucznych. Na konferencji prasowej poprzedzającej największe na świecie targi przemysłu tworzyw sztucznych i gumy K 2019 czterech partnerów zaprezentowało pierwsze prototypy, które powstały podczas fazy pilotażowej projektu.

Jaguar Land Rover (JLR), renomowany producent samochodów, opracował prototyp plastikowego przedniego pasa do swojego pierwszego elektrycznego SUV-a I-Pace. Element ten został wykonany z tworzywa Ultramid B3WG6 Ccycled Black 00564.

- Starając się przyspieszyć wdrażanie produkcji w obiegu zamkniętym w całej naszej działalności, konsekwentnie poszukujemy nowoczesnych rozwiązań, które pomogą nam zmniejszyć ilość odpadów - powiedział Craig Woodburn, globalny dyrektor ds. zgodności z przepisami dotyczącymi ochrony środowiska w JLR. - Zdolność do przekształcania odpadów poużytkowych w bezpieczne, wysokiej jakości części do produktów klasy premium w procesie ChemCycling jest ważnym krokiem w kierunku realizacji naszych ambicji zapewnienia tzw. zerowej ilości odpadów w przyszłości.

Storopack, działający na całym świecie dostawca opakowań ochronnych i technicznych elementów formowanych, wykorzystał Styropor P Ccycled do produkcji opakowań izolacyjnych do produktów farmaceutycznych wrażliwych na temperaturę, jak również pojemników do transportu świeżych ryb oraz opakowań ochronnych do urządzeń elektronicznych. - Byliśmy pod szczególnym wrażeniem faktu, że Styropor P Ccycled może być stosowany w opakowaniach żywności. Istnieją już różne możliwości recyklingu dla Styropor, a ChemCycling pomaga jeszcze bardziej zwiększyć udział recyklingu - powiedział Hermann Reichenecker, prezes zarządu Storopack. Storopack i BASF wytyczają tym samym nowy szlak w gospodarce o obiegu zamkniętym.

basf-storopack-fischbox
Pojemnik do transportu świeżych ryb

Südpack, czołowy producent opakowań foliowych w Europie, wyprodukował folię poliamidową oraz folię polietylenową, które zostały wykorzystane do produkcji specjalnych szczelnych opakowań do mozzarelli. Do tej pory opakowania wielowarstwowe uważano zazwyczaj za nadające się do recyklingu tylko w ograniczonym zakresie. - Opakowanie foliowe musi spełniać ważne funkcje: ochrona produktu, higiena i utrzymanie terminu przydatności do spożycia przy użyciu minimalnej ilości tworzyw sztucznych. Dlatego też składa się ono z kilku materiałów i warstw o różnych właściwościach, chroniących przed różnymi czynnikami. Dzięki innowacjom takim jak ChemCycling zbliżamy się do rozwiązania problemów związanych z recyklingiem opakowań elastycznych - powiedział Johannes Remmele, partner zarządzający w Südpack.

Schneider Electric, lider w dziedzinie cyfrowej transformacji zarządzania energią i automatyzacji, wyprodukował wyłącznik instalacyjny z chemicznie przetworzonego tworzywa Ultramid. - Aktywnie oceniamy surowce wtórne, takie jak tworzywa sztuczne pochodzące z recyklingu, pod względem zgodności z naszymi wysokim standardami jakościowymi oraz surowymi przepisami i normami branżowymi. Opieramy się na fachowej wiedzy BASF, oferując rozwiązania kompleksowo przyjazne dla środowiska przy zachowaniu atrakcyjnej ceny. Mamy nadzieję, że ten eksperyment z BASF otworzy przestrzeń dla większej liczby innowacji w zarządzaniu energią i jej dystrybucji zgodnych z ideą zamkniętego obiegu - powiedział Xavier Houot, starszy wiceprezes ds. ochrony środowiska, bezpieczeństwa i nieruchomości w Grupie Schneider Electric.

- Projekty pilotażowe realizowane z klientami z różnych branż pokazują, że produkty wykonane z surowców poddanych chemicznemu recyklingowi charakteryzują się taką samą wysoką jakością i znakomitymi parametrami jak produkty wykonane z materiałów pierwotnych. ChemCycling, który wykorzystuje podejście oparte na bilansie masowym w celu matematycznego przypisania określonego udziału materiału pochodzącego z recyklingu w produkcie końcowym, może pomóc naszym klientom w osiągnięciu celów zrównoważonego rozwoju - powiedział Jürgen Becky, starszy wiceprezes ds. materiałów uszlachetniających. Certyfikowane produkty są oznaczane dopiskiem słowem "Ccycled" w ich nazwie. Prototypy zaprezentowane na konferencji prasowej są częścią trwającej fazy pilotażowej projektu ChemCycling.