Klasy środków smarnych dla zakładów przetwórstwa spożywczego - jak je rozumieć?

Klasy środków smarnych dla…

Higiena i bezpieczeństwo produkcji są kluczowymi aspektami, które należy uwzględnić podczas planowania i wyboru odpowiednich materiałów do produkcji, konserwacji oraz utrzymania ruchu w przemyśle spożywczym. Z myślą o wymaganiach tej gałęzi rynku, firma JAX opracowała szeroką gamę produktów smarnych z atestem NSF, przeznaczonych dla producentów i przetwórców żywności.

O ważności stosowania środków smarnych klasy NSF we wszystkich zakładach zajmujących się produkcją czy przetwórstwem żywności, nikogo nie trzeba przekonywać. Ale czy jasne jest, czym tak właściwie jest to "NSF"? Co oznaczają kody kategorii? Czy H3 oraz 3H to to samo? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie Państwo w poniższym opracowaniu.

Czym jest NSF?

To organizacja utworzona w 1944 roku pod nazwą NSF International (National Sanitary Foundation). Obecnie jest niezależną jednostką o uznanej skali globalnej w zakresie standardów zdrowia publicznego. Od momentu powstania odgrywa kluczową rolę w opracowywaniu standardów i weryfikacji bezpieczeństwa sanitarnego w przemyśle spożywczym, przeprowadzając testy, audyty i certyfikacje.

Oznaczenie NSF na produkcie oznacza, że produkt przeszedł proces badań, podczas których został poddany szczegółowej kontroli i rygorystycznym testom, aby uzyskać określenie w jaki sposób może być stosowany lub nie może być stosowany w przemyśle spożywczym.
Oznaczenie NSF na produkcie nie oznacza, że może on mieć kontakt z produktami spożywczymi

jax-nsf-h1-h2-3h-food-grade-industrial-lubrication-solutions-1024x680

Kody kategorii smarów NSF

NSF International kategoryzuje środki smarne w kilku głównych kategoriach, wskazując, gdzie i na jakim etapie procesu w zakładzie przetwórstwa lub pakowania żywności mogą być stosowane.

Klasy NSF dopuszczające kontakt z żywnością

  • NSF H1: Produkty zarejestrowane w klasie NSF H1 są uważane za produkty klasy spożywczej i są akceptowalne do stosowania jako smary mające przypadkowy kontakt z żywnością. Zazwyczaj używane są w sprzęcie do przetwórstwa żywności i na elementach takich jak uszczelki i pierścienie, gdzie możliwy jest przypadkowy kontakt z przetwarzanymi produktami spożywczymi. Produkty te nie są jednak przeznaczone do bezpośredniego, stałego kontaktu z żywnością.
  • NSF 3H: Produkty zarejestrowane w klasie NSF 3H są zatwierdzone jako jedyne środki dopuszczone do bezpośredniego kontaktu z produktami spożywczymi. Zazwyczaj używane są jako środki oddzielające, zapobiegające przyleganiu żywności do powierzchni podczas produkcji i przetwarzania żywności. Przykłady typowych zastosowań to twarde powierzchnie, takie jak grille, formy do pieczenia, noże do chleba, ławki do rozbijania kości, deski do krojenia, taśmy piekarnicze oraz wózki podwieszane.

Klasy NSF nie pozwalające na kontakt z żywnością

  • NSF H2: Produkty zarejestrowane w klasie NSF H2 są dopuszczone do stosowania w przemyśle spożywczym, ale nie są produktami klasy spożywczej. Możliwe jest ich stosowanie w sprzęcie i częściach maszyn, w przypadku których nie występuje nawet incydentalny kontakt z żywnością. Z reguły stosowane są w całkowicie zamkniętych systemach w otoczeniu technologicznym linii produkcyjnej.
  • NSF H3: Produkty zarejestrowane w klasie NSF H3 to rozpuszczalne oleje używane do konserwacji, przy zabezpieczaniu przed pojawieniem się rdzy np. na hakach, wózkach i innym, podobnym sprzęcie. Sprzęt, który ma kontakt z żywnością lub produktami jadalnymi, musi jednak zostać oczyszczony z olejów przed wznowieniem produkcji.
  • NSF A1: Produkty zarejestrowane w klasie NSF A1 są używane do ogólnego czyszczenia różnych powierzchni, z użyciem pary lub urządzeń czyszczących mechanicznie, we wszystkich działach zakładów przetwórczych.
  • NSF K1: Produkty zarejestrowane w klasie NSF K1 są ograniczone do stosowania w obszarach nieprodukcyjnych, gdzie nie ma możliwości przedostania się oparów rozpuszczalników do obszarów, w których produkowana i przetwarzana jest żywność.

Konieczność stosowania zatwierdzonych przez NSF środków smarnych w Twoim zakładzie przetwórstwa lub pakowania żywności jest kluczowa dla zapewnienia bezpieczeństwa i spełnienia wymogów sanitarnych. Całą gamę produktów smarnych klasy spożywczej, we wspomnianych powyżej kategoriach, znajdą Państwo w ofercie firmy JAX.

Środki smarne JAX stanowią odpowiedź na najbardziej rygorystyczne wytyczne dla rynku spożywczego. Ich stosowanie w przemyśle zapewnia nie tylko bezpieczeństwo konsumentom, ale również producentom, przedłużając żywotność maszyn i urządzeń oraz gwarantując bezpieczeństwo sanitarne na najwyższym poziomie.

Produkty te znajdą Państwo w ofercie firmy Milar - bezpośredniego dystrybutora firmy JAX na polskim rynku.

Dystrybutor materiałów do produkcji kompozytów
 

Dystrybutor materiałów do produkcji kompozytów, tworzyw narzędziowych, klejów i wielu innych

Polska

Reportaże

Forum