Koncern Bayer z nowym pomysłem na buty

Koncern Bayer z nowym pomysłem na buty
Koncern Bayer oraz producent obuwia Simple Factory Group opracowali wspólnie nowe rozwiązanie na rynku obuwniczym tzw. zielone buty. Chodzi o towar, przy produkcji którego nie stosowano, tak jak w przypadku tradycyjnych butów, tworzyw ropopochodnych.

Nowe buty o nazwie Ecotrekker mają bazować na takich materiałach jak choćby otrzymywany z naturalnych surowców poliuretan (PUR) oraz także bazujący na odnawialnych zasobach termoplastyczny poliuretan (TPU). Szacunki Bayeru wskazują, że ponad 90 proc. wszystkich komponentów użytych przy produkcji obuwia Ekotrekker ma mieć przyjazne środowisku właściwości. Jeszcze inny element zielonego obuwia stanowi system mikrocząsteczkowych elastomerów poliuretanowych wykorzystywany przy zewnętrznych i środkowych częściach podeszw, w których proporcja odnawialnych materiałów sięga ponad 70 proc. Poliwęglanowe mieszanki mogą z kolei zawierać ponad 40 proc. odnawialnej zawartości.

Koncern Bayer z nowym pomysłem na buty


Buty będą korzystać z wodnych powłok i klejów bez rozpuszczalników i w porównaniu z konwencjonalnymi PUR używanymi przy produkcji typowego nie będą zawierać żadnych metali ciężkich. Powłoki z TPU a nie plastyfikowanego PVC będą używane do formowania membran mających na celu wzmocnienie podeszwy. Buty zostały już wyposażone w odporne na podrobienie etykiety powstające w oparciu o powłokę z poliwęglanu z nadrukiem o wysokim kontraście grawerowania laserowego.

Wytwarzanie asortymentu wymyślonego przez Bayer oraz Simple Factory Group odbywać będzie się w Chinach, gdzie ma swoją fabrykę producent.