Krakchemia podwyższy kapitał o 30 mln zł

Dystrybutor artykułów chemicznych Krakchemia, spółka zależna od giełdowej firmy Alma Market, planuje podwyższyć kapitał o ok. 30 mln zł w drodze emisji 5 mln akcji, poinformował w środę Grzegorz Pilch, wiceprzewodniczący rady nadzorczej spółki i wiceprezes Almy. Debiut może nastąpić jeszcze przed wakacjami.

”W rękach Alma Market, która ma obecnie 5 mln akcji, pozostanie 50 proc. akcji Krakchemii. Z tego wynika, że nowa emisja będzie zbliżona do 5 mln akcji, a jej wartość szacujemy wstępnie na ok. 30 mln zł" - powiedział Pilch podczas konferencji prasowej.

Po konferencji Pilch powiedział ISB, że plan zakłada debiut jeszcze przed wakacjami. "Chcemy zadebiutować pod koniec czerwca" - podkreślił.

Pilch poinformował w środę, że środki generalnie zostaną przeznaczone na realizację strategii spółki. "Część sfinansuje przejęcie firmy Maximex. Krakchemia planuje też inne przejęcia i zamierza skonsolidować rynek dystrybucji granulatów z tworzyw sztucznych" - powiedział.

Na początku stycznia spółka zawarła warunkową umowę przedwstępną zakupu udziałów stanowiących 100 proc. kapitału zakładowego w spółce Maximex. Szacowana cena zakupu udziałów w tej spółce zostanie ustalona jako suma kwoty stałej oraz kwoty wynikającej z iloczynu liczby akcji i ceny emisyjnej jednej akcji Krakchemii w ofercie publicznej na rynku pierwotnym.

Maximex prowadzi podstawową działalność operacyjną związaną ze sprzedażą i dystrybucją surowców tworzyw sztucznych.

Krakchemia jest jednym z największych w Polsce dystrybutorów granulatów tworzyw sztucznych. Ma 4,5% polskiego rynku granulatów tworzyw sztucznych szacowanego na ok. 920 tys. ton i 14% krajowego rynku dystrybucyjnego, szacowanego na ok. 300 tys. ton.

W 2006 r. spółka miała 1,87 mln zł zysku netto, 3,15 mln zł zysku operacyjnego, przy przychodach 213,20 mln zł.

W 2007 roku planujemy ok. 300 mln zł przychodów z uwzględnieniem Maximeksu" - ocenia prezes spółki Andrzej Zdebski. Według niego, spodziewana rentowność netto to 1-2 proc.

Zdebski poinformował, że strategia na lata 2007-2010 zakłada m.in. wzmocnienie pozycji spółki jako jednego z największych dystrybutorów poliolefin w Polsce, konsolidację rynku dystrybucyjnego granulatów tworzyw sztucznych, sprzedaż i serwis maszyn i urządzeń do produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych na zasadzie przedstawicielstwa producentów zagranicznych oraz rozpoczęcie sprzedaży przez internet.

"Bardzo ważne jest wprowadzenie Krakchemii na GPW. Wczoraj ZWZ podjęło uchwały o publicznej emisji akcji. Plan zakłada, że do 30 kwietnia złożymy prospekt w KNF" - powiedział też prezes.

Nazwa Krakchemia gościła już na parkiecie warszawskiej giełdy w latach 90. Jednak wówczas tę nazwę nosiła Alma Market, spółka matka „nowej" Krakchemii, która powstała przez wydzielenie dystrybucji chemikaliów.

Alma Market to właściciel sieci delikatesów i supermarketów.


Handel hurtowy artykułami chemicznymi - granulaty, tworzywa konstrukcyjne, koncentraty barwiące, folie
 

Handel hurtowy artykułami chemicznymi - granulaty, tworzywa konstrukcyjne, koncentraty barwiące, folie

Polska