LANXESS przejął spółkę Chemtura

Bogatsze portfolio dzięki przejęciu Chemtury

Dzięki przejęciu spółki Chemtura, koncern LANXESS znacznie zwiększa swoją konkurencyjność w dziedzinie dodatków smarnych i smarów syntetycznych do zastosowań przemysłowych. W perspektywie średniookresowej koncern oczekuje trzech-czterech procent wzrostu rocznie dla rynku przemysłowych dodatków smarujących. Wzrost ten będzie przede wszystkim wynikiem stale rosnących wymagań w stosunku do smarów w zakresie wydajności i ochrony środowiska.

Zdecydowanie umocniona została pozycja na rynku środków opóźniających palenie, a bromowe dodatki opóźniające palenie z portfolio Chemtury, które stosowane są, między innymi, w przemyśle budowlanym, stanowią idealne uzupełnienie aktualnego portfolio koncernu LANXESS zawierającego dodatki opóźniające palenie na bazie fosforu. W segmencie dodatków opóźniających palenie koncern LANXESS również oczekuje średniookresowego wzrostu na poziomie 3–4% rocznie.

Nowym obszarem działalności dla koncernu LANXESS jest produkcja uretanów. Działalność ta zostanie skupiona pod nowo utworzoną jednostką biznesową Urethane Systems. Portfolio produktów w tym obszarze obejmuje prepolimery do odlewu na gorąco, specjalne wodne roztwory uretanowe oraz poliole poliestrowe. Są to składniki specjalistycznych poliuretanów, wykorzystywanych głównie w budownictwie, górnictwie, branży naftowej i gazowej oraz przemyśle sportowym i elektronicznym. Plastiki te stosuje się na przykład do wytwarzania rolek do przenośników taśmowych czy łyżworolek. Urethane Systems wraz z istniejącą jednostką High Performance Materials koncernu LANXESS będzie tworzyć nowy segment Engineering Materials.

Nowym obszarem dla koncernu LANXESS są również związki metaloorganiczne. Są one wykorzystywane między innymi jako katalizatory w produkcji polimerów oraz w syntezie wysokoprzetworzonych substancji chemicznych i środków farmaceutycznych. Ze skutkiem natychmiastowym działalność w tym zakresie wejdzie w skład jednostki Advanced Industrial Intermediates koncernu LANXESS.

Koncern LANXESS jest jednym z najważniejszych producentów specjalistycznych środków chemicznych na świecie. W 2016 roku osiągnął sprzedaż w wysokości 7,7 mld euro. Obecnie koncern zatrudnia około 19 200 pracowników w 25 różnych krajach i jest reprezentowany przez 75 zakładów produkcyjnych na całym świecie. Podstawowym przedmiotem działalności koncernu LANXESS jest opracowywanie, produkcja i dystrybucja półproduktów chemicznych, dodatków, specjalistycznych substancji chemicznych oraz tworzyw sztucznych. Dzięki ARLANXEO, spółce typu joint-venture utworzonej wraz z Saudi Aramco, koncern LANXESS jest również głównym dostawcą kauczuków syntetycznych.

Źródło: LANXESS


Lanxess jest jedną z największych chemicznych firm w Europie. Zajmuje się m.in wytwarzaniem syntetycznej
 

Lanxess jest jedną z największych chemicznych firm w Europie. Zajmuje się m.in wytwarzaniem syntetycznej gumy.

Polska, 02-017 Warszawa, Aleje Jerozolimskie 123 A