MOL Group przetestuje ropę z własnego złoża w Azerbejdżanie

MOL Group przetestuje ropę…

MOL Group odebrał transport 90 tys. ton ropy naftowej ze złoża Azeri-Chirag-Gunashli, którego firma jest udziałowcem. To istotny krok w kierunku dywersyfikacji dostaw ropy, ale też integracji łańcucha wartości - od wydobycia surowca z własnego złoża, po sprzedaż gotowego produktu na własnych stacjach. Nowe źródło zapewnia również MOL większą elastyczność w kontekście sankcji UE na produkty naftowe pochodzenia rosyjskiego.

Ropa wydobywana ze złoża ACG, którego MOL jest trzecim co do wielkości udziałowcem, rozpoczęła swoją podróż w terminalu Sangachal niedaleko Baku, skąd rurociągiem BTC, w którym również udziały ma MOL, trafiła do tureckiego portu w mieście Ceyhan. Stąd, tankowcem Seavelvet, 90 tys. ton surowca popłynęło do chorwackiego portu Omisalj, a następnie rurociągiem Adria, do słowackiej rafinerii Slovnaft, należącej do Grupy.

Testowa produkcja przy użyciu azerskiej ropy rozpocznie się w kwietniu. Będzie to kolejny z serii udanych testów różnych gatunków ropy, jakie trafiły ostatnio do rafinerii Slovnaft z Bliskiego Wschodu i rejonu Morza Kaspijskiego. To kolejny krok w kierunku dywersyfikacji dostaw w obliczu wprowadzanych w Europie sankcji na produkty naftowe pochodzenia rosyjskiego.

tankowiec-seavelvet-w-porcie-omisajl

„Dostawa azerskiej ropy to dla nas bardzo ważne wydarzenie, wzmacniające naszą elastyczność w zakresie pozyskiwania surowca. To również doskonała okazja domknięcia całego łańcucha wartości, co zawsze stanowi duże osiągnięcie. W MOL Group zawsze myślimy o bezpieczeństwie dostaw dla regionu, dlatego cieszymy się mogąc zapewnić dostawy surowca z naszego własnego złoża” – powiedział Gabriel Szabó, wiceprezes wykonawczy ds. segmentu downstream w MOL Group.

MOL Group ma ambicje stać się ważnym gospodarczym łącznikiem pomiędzy Azerbejdżanem i Europą Środkowo-Wschodnią. W 2020 r. firma nabyła 9,57% udziałów w złożu naftowym ACG, jednym z najważniejszych dla gospodarki Azerbejdżanu oraz 8,9% udziałów w rurociągu BTC (Baku-Tbilisi-Ceyhan).

„Ta dostawa pokazuje jak istotną decyzją było nabycie udziałów w złożu ACG. Możliwość zaopatrywania własnych rafinerii ze źródeł pozaeuropejskich zapewnia nam dodatkową elastyczność I możliwość reagowania na zmieniające się warunki. W razie potrzeby, możemy sprzedać nasze udziały w wydobyciu lub sprowadzić surowiec do naszego najważniejszego regionu, wzmacniając bezpieczeństwo dostaw surowców energetycznych w Europie – powiedział Zsombor Marton, wiceprezes wykonawczy ds. wydobycia i produkcji w MOL Group.

MOL Group jest trzecim największym inwestorem w projekcie ACG, po BP i Socar. Złoże odpowiada za 15% całkowitej produkcji i 25% rezerw MOL Group. Rurociąg BTC może odegrać istotną rolę w zapewnieniu dostaw surowca do rafinerii MOL w Bratysławie na Słowacji, ale też w Százhalombatta na Węgrzech.

Reportaże

Forum