Matowe miejsca w obszarze wlewka

Matowe miejsca w obszarze…
Matowe miejsca w obszarze wlewka stanowią jeden z typów wad powierzchniowych wyprasek i mogą stanowić kłopot w procesie wytwórczym. Podpowiadamy jak wyeliminować tę wadę powierzchniową.

Może się zdarzyć, że otrzymamy wypraskę na powierzchni, której w okolicy wlewka widoczne będą koncentryczne pierścienie. Często mogą być tak małe, że można zauważyć tylko matową otoczkę. Czasami matowe miejsca mogą się pojawiać się również w obszarach, gdzie następują zmiany grubości ścianki.

Dlaczego powstają zmatowienia?

Do przyczyn powstawania matowych miejsc w obszarze wlewka należą przede wszystkim niewielkie rozmiary wlewka oraz co równie ważne duże prędkości wtrysku.

Podczas wtryskiwania za wlewkiem uzyskiwane są wysokie orientacje łańcuchów cząsteczkowych w wyniku dużych prędkości wtrysku, małego przekroju wlewka oraz zmiany kierunku przepływu masy plastycznej. Ponieważ bezpośrednio za nim nie ma wystarczającego czasu na relaksację, warstwy brzegowe stopu zastygają w sposób wysoko zorientowany. Zastygłe warstwy brzegowe można już tylko nieznacznie rozciągnąć i rozdzielić pod wpływem wysokich naprężeń stycznych. Przepływający wewnątrz gorący stop dopływa do ścianki formy i tworzy bardzo drobne nacięcia. Matowy efekt spowodowany jest silnie rozproszonym odbiciem na danym obszarze.

Jeżeli podczas uruchamiania wtryskarki z daną formą otrzymana zostanie wypraska z wadą powierzchniową, wówczas poprzez zmianę parametrów technologicznych można dany defekt usunąć lub go zminimalizować. Powinien to uczynić operator wtryskarki.

Protokołowanie procesu uruchamiania lub optymalizacji umożliwia kontrolę pracy osoby przeprowadzającej nastawianie oraz ocenę wpływu tego procesu na jakość wypraski. Protokół może również służyć za podstawę dyskusji, ponieważ sposób postępowania będzie bardziej zrozumiały także dla innych osób.

Protokołowanie procesu wtryskiwania należy rozpocząć w momencie wystąpienia wady technologicznej. W pierwszej części protokołu w razie potrzeby można podać ogólne dane na temat wypraski, materiału, maszyny i formy. W przypadku zmiany parametrów technologicznych pracownik może kierować się schematami działań, opisanymi w poszczególnych częściach tego cyklu. Należy jeszcze raz podkreślić, że dozwolona jest zmiana tylko jednego parametru w ciągu cyklu. Wadę można ocenić w oparciu o zaproponowane rozwiązanie dla każdej próby. Aby możliwa była również późniejsza kontrola optymalizacji, przydatne jest też oznaczenie części wykonanych w poszczególnych próbach.

Do wad powierzchniowych wyprasek należą matowe miejsca w obszarze wlewka. Ich powstawanie związane jest z niewielkimi rozmiarami wlewka, jak i dużymi prędkościami wtrysku. Poprzez zmianę odpowiednich parametrów technologicznych można ją usunąć. Pomocne w optymalizacji procesu wtrysku w przypadku wystąpienia wad powierzchniowych jest sporządzanie protokółów jego przebiegu.Grohu
Grohu

Wysłany: 2009-03-29 18:32:26

Witam

Dobra opisana jest wada, ale rozwiązania od strony procesu nie zauważyłem w artykule.

Anonymous Anonymous

Wysłany: 2009-04-02 11:58:01

Faktycznie poza ogólnym stwierdzeniem mówiącym o dokonaniu zmiany odpowiednich parametrów technologicznych mogło się znaleźć więcej szczegółów.Dlatego tytułem uzupełnienia z naszej strony:Jeśli można zmniejszyć prędkość wtrysku to należy to zrobić, tak samo jak zmniejszyć profil wtrysku (wolno-szybko). Jeśli można wprowadzić zmianę w obszarze wlewka, wówczas warto oczyścić jednostkę plastyfikującą.Warto też zorientować się, czy temperatura masy znajduje się powyżej zakresu przetwarzania. Jeśli tak, to wtedy warto zaokrąglić przejście pomiędzy wlewem a gniazdem formy. Warto również zwiększyć średnicę wlewka oraz zmienić położenie wlewka.Jeśli z kolei temperatura masy nie znajduje się powyżej zakresu przetwarzania, to trzeba zwiększyć temperaturę masy i zróżnicować temperaturę ścianek formy. Warto też pamiętać, że położenie wlewka nie powinno umożliwiać zmiany kierunku przepływu stopu przy zachowaniu ostrych krawędzi.Pozdrawiam