Milion złotych dla ChemiParku Technologicznego z Brzegu Dolnego

Milion złotych dla ChemiParku… Milion złotych wsparcia otrzyma spółka ChemiPark Technologiczny, tworząca chemiczny park technologiczny w Brzegu Dolnym. Oświadczenie o objęciu w niej udziałów podpisał, w środę 5 grudnia, Marszałek województwa dolnośląskiego Andrzej Łoś.

W ten sposób samorządowcy chcą wesprzeć rozwój branży chemicznej na Dolnym Śląsku. Jednocześnie na mocy porozumienia Zarząd i Rada Nadzorcza parku powiększą się o przedstawicieli Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Dzięki temu władze będą mogły sprawować kontrolę nad przekazanymi środkami. Uchwałę o przystąpieniu do spółki podjęła także rada miasta w Brzegu Dolnym. Otwiera to drogę do objęcia udziałów w ChemiParku również przez samorząd lokalny.

W parku powstanie nowoczesne laboratorium analityczno-rozwojowe, centrum szkoleniowo-doradcze, inkubator przedsiębiorczości oraz strefa inwestycyjna. Wszystko to umożliwi transfer wiedzy pomiędzy naukowcami i przedsiębiorcami, a w efekcie rozwój innowacyjnych technologii chemicznych.

- Nasz region posiada olbrzymi potencjał naukowy i silne przedsiębiorstwa specjalizujące się w produkcji chemicznej. Trzeba stworzyć podmiot, który połączy te dwa atuty z korzyścią dla całego kraju - mówi Andrzej Łoś, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Na korzyści z powstania ChemiParku liczy również gmina Brzeg Dolny. - Inwestorzy stworzą miejsca pracy dla wykwalifikowanej kadry - mówi Stanisław Jastrzębski- przedstawiciel miasta i gminy Brzeg Dolny. - Mamy nadzieję, że zachęci to młodych ludzi do powrotu w rodzinne strony po zakończeniu edukacji - dodaje.

Władze ChemiParku chcą by w przyszłości przekształcił się on w klaster chemiczny. - Jednak potrzeba na to dodatkowych środków, które zamierzamy pozyskać z Unii Europejskiej - mówi Wiesław Klimkowski, Prezes Zarządu ChemiParku.

Marszałek Andrzej Łoś i Prezes ChemiParku Wiesław_Klimkowski


Pieniądze mają pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego, w ramach którego w latach 2007 -2013 na Dolny Śląsk trafi 1, 213 mld euro. 342 mln z tej kwoty będą przeznaczone na rozwój nowych technologii.

ChemiPark Technologiczny
Jest to spółka typu non-profit, której celem jest utworzenie w Brzegu Dolnym (woj. dolnośląskie), wyspecjalizowanego w chemii parku technologicznego.

Park będzie miejscem spotkania Nauki z Gospodarką. Głównym celem jego twórców jest stymulacja rozwoju zaawansowanych technologii chemicznych, a także stworzenie warunków organizacyjnych i technicznych, niezbędnych dla wdrażania osiągnięć nauki do praktyki gospodarczej.

Czytaj więcej:
Badania 202

Ponad 1100 produktów i formulacji chemicznych
 

Ponad 1100 produktów i formulacji chemicznych dla przemysłu. Plastyfikatory uniepalniające, antyutleniacze/stabilizatory, uniepalniacze, dyspergatory i wiele innych dodatków do tworzyw sztucznych oraz butelki plastikowe

Polska, 56-120 Brzeg Dolny, Sienkiewicza 4