Największa linia mycia PET w Europie

Największa linia mycia PET w Europie
Francuski koncern APPE uruchomił największą w Europie linię do mycia tworzywa PET.

Inwestycja kosztowała 10 mln euro. APPE zwiększyło tym samym zdolności produkcyjne w swoim zakładzie recyklingu tworzywa PET o 40 proc. Nowe zdolności przerobowe to obecnie 35 tys. ton rocznie materiału wytwarzanego z 46 tys. ton postkonsumenckiego PET. W ramach tej inwestycji firma zainstalowała nową linię do mycia tworzywa, która w opinii przedstawicieli koncernu nie ma sobie równych w Europie.

- Dzięki wzrostowi cen surowca, który daje się odczuć w całej Europie i rozmaitym programom rozwijanym na kontynencie stale wzrasta popyt na pochodzący z recyklingu PET i znacznie przewyższa już poziomy dostaw, które mogą być w tej chwili zagwarantowane. Dlatego też nasza inwestycja ma tak duże znaczenie dla całego rynku – ocenia Frédéric Blanchard z firmy APPE.

Blisko 28 tys. ton wytwarzanego w zakładzie materiału nosi nazwę SuperCycle i jest przeznaczone dla branży spożywczej. W tym celu używa się specjalnego procesu polimeryzacji w stanie stałym. Firma produkuje też materiał o niższej jakości o nazwie Nu-Cycle, który jest z kolei przeznaczony do aplikacji innych niż żywnościowe, czyli takich jak np. butelki dla chemii gospodarczej.

PET dostarczany do francuskiej fabryki pochodzi nie tylko z Francji, ale też z Belgii, Niemiec i Włoch.