Nowe centrum techniczne Herrmann Ultraschall

Doradztwo w zakresie fug zgrzewalnych pozwala na osiągnięcie dobrych rezultatów

Wielką zaletą łączenia elementów ultradźwiękami jest precyzyjne doprowadzenie energii, które umożliwia dokładnie zdefiniowaną i kontrolowaną w czasie plastyfikację. Dzięki konstrukcji detali zoptymalizowanej do zgrzewania, fale ultradźwiękowe koncentrowane są w obszarze fugi. Poprawna geometria spoiny elementów wtryskowych składa się ze szczytów lub krawędzi w strefie łączenia materiałów. Te szczyty i krawędzie nazywane są koncentratorami energii i definiują miejsce rozpoczęcia plastyfikacji. Punktowy kontakt w tym miejscu przeciwdziała płaskiemu przyleganiu powierzchni i niekontrolowanemu rozchodzeniu się fali ultradźwiękowej.

W celu uwzględnienia tych wymogów już w fazie konstrukcji elementów dostawca urządzeń do zgrzewania ultradźwiękowego powinien być bardzo wcześnie włączony w prace nad projektem. Współpraca powinna rozpoczynać się już w fazie początkowego opracowania detalu oraz planowania spoiny o właściwym charakterze, jej kontynuacja powinna objąć wybór materiału oraz prowadzić do optymalizacji ostatecznego procesu zgrzewania. Herrmann Ultraschall dostarcza klientowi nie tylko maszynę ale również kompletne rozwiązanie dla zgrzewanej aplikacji.

Ultradźwiękowa jednostka zgrzewająca VE Slimline do integracji z systemem automatyki

Ultradźwiękowa jednostka zgrzewająca VE Slimline
do integracji z systemem automatyki


Zastosowanie technologii ultradźwiękowych do aplikacji motoryzacyjnych oraz urządzeń gospodarstwa domowego stale się zwiększa

Niewielkie zużycie energii i krótkie czasy cyklu umożliwiają wysoką prędkość produkcji. W branży motoryzacyjnej istnieje obecnie ponad 100 aplikacji zgrzewanych tą metodą, począwszy od tablicy wskaźników, poprzez reflektory do elementów układu zapłonowego w komorze silnika. Podobnie w przypadku elektrycznych artykułów gospodarstwa domowego - tutaj występuje również wiele przykładów zastosowania opisywanej technologii. Za pomocą ultradźwięków możliwe jest zgrzewanie, nitowanie, formowanie, osadzanie tulejek, cięcie a nawet znakowanie. Dzięki ultradźwiękom powstają w ciągu milisekund, bez konieczności stosowania substancji dodatkowych, bardzo wytrzymałe, gazoszczelne i wodoszczelne połączenia o wysokich walorach estetycznych. Z uwagi na niewielkie zapotrzebowanie energetyczne obrabiane detale nie są poddane obciążeniom termicznym. Twarde, amorficzne tworzywa sztuczne, takie, jak PC, PS, SAN, ABS i PMMA cechują się doskonałymi właściwościami w zakresie przenoszenia fali gdy fuga znajduje się niedaleko czoła sonotrody, zgrzewane elementy mogą być natychmiast poddane dalszej obróbce, co powoduje, że proces ultradźwiękowy może być bezproblemowo zintegrowany z automatyczną linią produkcyjną.

Przykłady zastosowania technologii zgrzewania ultradźwiękowego

Przykłady zastosowania technologii zgrzewania ultradźwiękowegoWięcej informacji znaleźć można na stronie internetowej Herrmann Ultraschall.