Nowe tworzywa biostatyczne firmy Polimarky

Nowe tworzywa biostatyczne…
Podczas niedawnych targów Plastpol w Kielcach firma Polimarky zademonstrowała nowe tworzywa biostatyczne hamujące wzrost bakterii. Czynnikiem antybakteryjnym wykorzystywanym do produkcji tych tworzyw jest srebro jonowe lub nanosrebro.

Nowe biostatyczne tworzywa Polimarky znajdują zastosowanie w sytuacji, gdy konieczne jest pozbycie się mikroorganizmów, bakterii, grzybów. Konkretne przykłady zastosowań to choćby elementy lodówek, pralek, odkurzaczy, wyposażenie toalet, klamki, uchwyty, poręcze, przełączniki światła, opakowania na kosmetyki mające kontakt ze skórą, opakowania na żywność, folie, transportery i kanistry.

Nowe produkty biostatyczne Polimarky nie mają ograniczeń kolorystycznych. To stosunkowo duża nowość, bo większość biostatyków dostępnych w tej chwili na rynku nie nadaje się do tworzyw białych i jasnych pastelowych. Co więcej wdrożenie produkcji opartej na tworzywach biostatycznych nie wymaga inwestowania w park maszynowy.

Warto wiedzieć, że biostatyczne właściwości srebra są znane i powszechnie stosowane w życiu codziennym od dawien dawna. Już w starożytnej Grecji magazynowano wodę w srebrnych dzbanach. W średniowiecznej Europie arystokracja mogła uchronić się przed zarazami, bo korzystała ze srebrnej zastawy i sztućców. Z kolei w Indiach łatwo psujące sie pożywienie owijano w srebrne arkusze. Na Dzikim Zachodzie sterylizowano mleko wrzucając do naczynia, w którym było ono zgromadzone, srebrna monetę. Jeszcze nieco ponad sto lat temu srebra i jego związków używano do zwalczania infekcji ran.

Wpisz tytuł dla obrazu

Obecnie natomiast srebro, ze względu na swe bakteriobójcze właściwości, znajduje coraz szersze zastosowanie w we wszelkich gałęziach przemysłu; od opakowań po sprzęt medyczny. I właśnie z uwagi na te wszystkie zalety Polimarky opracowało swoje tworzywa biostatyczne mogące znaleźć zastosowanie w produkcji rozmaitych wyrobów.

Jak już wspomniano w nowych tworzywach Polimarky czynnikiem biostatycznym są jony srebra na nośniku szklanym. W obecności wilgoci szklany nośnik biostatyczny stopniowo uwalnia jony srebra. Bakterie naładowane są z kolei ładunkiem ujemnym, podczas gdy jony srebra są dodatnie. W efekcie następuje wiec wyrównanie ładunku chemicznego oraz naruszenie równowagi elektrycznej danej struktury. Powoduje to rozrywanie ściany komórkowej bakterii i jej niszczenie.


Modyfikowane tworzywa sztuczne do wtrysku
 

Modyfikowane tworzywa sztuczne do wtrysku i wytłaczania, tworzywa napełniane minerałami, tworzywa wzmocnione włóknem szklanym, tworzywa uniepalniane, blendy polimerowe, bezhalogenowe mieszanki kablowe, polipropyleny Reslen, usługi przetłoczenia, prace badawczo-rozwojowe

Polska, 35-082 Rzeszów, Bieszczadzka 10 a