Nowe zastosowania tworzyw BASF

Nowe zastosowania tworzyw BASF
Tworzywa sztuczne wykorzystywane są do profili okiennych i jako spoiwo do posadzek korkowych.

Największa na świecie chemiczna firma BASF we współpracy z producentem systemów okiennych koncernem Aluplast opracowała kolejny innowacyjny produkt. Tym razem są to energooszczędne profile ramy okiennej z termoplastycznymi wzmocnieniami.

Spółka BASF stworzył następną wersję ekologicznego tworzywa sztucznego Ultradur High Speed (PBT) specjalnie dla firmy Aluplast. Tworzywo jest niezwykle wszechstronne i omawianym zastosowaniu zastępuje stal, którą zazwyczaj wykorzystuje się do produkcji profili ram okiennych.

Profile okienne z ekologicznego tworzywa sztucznego Ultradur

Dzięki temu właśnie tworzywu Aluplast miał możliwość opracować system okienny, który stanowi skuteczną barierę termiczną i jest jednocześnie energooszczędny. Dzięki tworzywu Ultradur jakość izolacji termicznej poprawiła się o 20 proc. Nowe profile ramy okiennej ważą o 60 proc. mniej niż ich poprzedni model, co ułatwia transport i montaż. W dłuższej perspektywie Aluplast planuje stosować Ultradur we wszystkich produkowanych przez siebie profilach okiennych.

Jeśli chodzi natomiast o drugi produkt, który ostatnio opracował BASF, czyli ekologiczne spoiwo do posadzek korkowych, to cechuje go stosunkowo niskie zużycie surowca i energii, a także niska emisja CO2 przy porównywalnych kosztach cyklu życia. Podłoga korkowa kładziona przy pomocy nowego spoiwa BASF o nazwie Acrodur już niebawem może zyskać bardzo dużą popularność.

Analiza ekologiczna przeprowadzona przez BASF we współpracy z firmą Amorim - światowym producentem wyrobów korkowych - wykazała, że podłoga korkowa wraz ze spoiwem Acrodur jest najbardziej przyjazna środowisku spośród wszystkich innych porównywanych posadzek.

Produkcja i stosowanie naturalnego korka generuje jedynie niski poziom emisji CO2 i innych gazów cieplarnianych, a zużycie energii i surowców jest stosunkowo niskie. Korek wykazuje niezwykłe właściwości izolujące i nie tylko przyczynia się do redukcji zużycia energii oraz emisji węgla, ale także obniża koszty ogrzewania.

Acrodur jako nowe spoiwo firmy BASF, to akrylowe lepiszcze powstałe na bazie wody, charakteryzujące się przede wszystkim brakiem intensywnego zapachu oraz niską emisją gazów. Po pozytywnych wynikach analizy ekologicznej spółka Amorim natychmiast zaczęła stosować Acrodur w produktach swoich marek reklamowanych na całym świecie: Wicanders, ipocork oraz Corklife.


brak
 

Chemikalia, środki uszlachetniające, tworzywa sztuczne, poliuretany

Polska