Nowy polimer PA4T firmy DSM Engineering Plastics

Royal DSM wprowadził na europejski rynek tworzyw innowacyjny polimer do stosowania w termoplastach technicznych.

Nowy polimer PA4T przeznaczony jest do wykorzystania w wysokowydajnych termoplastach technicznych. Przeszedł już liczne testy u wybranych klientów.

PA4T to polimer, który jest odpowiedzią na tendencje rynkowe zmierzające ku miniaturyzacji oraz konwergencji urządzeń elektronicznych. Charakteryzuje się ciekawym, rzadko osiągalnym wyważeniem poszczególnych własności, co pozwala, np. producentom z obszaru motoryzacji na skuteczne zastępowanie metali i osiągnięcie poziomu produkcji. To z kolei umożliwia zachowanie lepszej wydajności spalania oraz osiągnięcie niższej emisji spalin.

Roelof Westerbeek, dyrektor w koncernie DSM Engineering Plastics przyznaje: - Nasi klienci powiedzieli nam o dużym wrażeniu, jakie zrobiły na nich wysokie osiągi polimeru w testach. Zrównoważenie stabilności wymiarowej, wysokiej wydajności oraz wytrzymałości mechanicznej i termicznej, jak również wyjątkowo niska chłonność wilgoci, deklasują jakiekolwiek dotychczasowe polimery.

PA4T odpowiada w szczególności na zapotrzebowanie rynku na bezołowiowe urządzenia do montażu powierzchniowego, takie jak płyty drukowane układów w komputerach osobistych oraz wpisuje się dobrze w obecny trend w elektronice zmierzający do wyeliminowania użycia halogenu. Z tego też względu DSM spodziewa się, że PA4T pomoże tym odbiorcom, których wymaganiem jest wysoki współczynnik odbicia, odporność na wysoką temperaturę, duża wytrzymałość mechaniczna oraz małe odgazowywanie.

Jednym z przedsiębiorstw, które już uczestniczyły w testach PA4T była firma Tyco Electronics. - DSM wychodzi naprzeciw stałym trendom w przemyśle połączeń wzajemnych. Te tendencje to, np. dążenie do większej gęstości, wyższej prędkości przesyłu danych, ulepszonej trwałości wymiarowej oraz wyższej temperatury lutowania. Stworzenie polimeru PA4T udostępnia nowy materiał, który umożliwia nam osiąganie większej wydajności i wytrzymałości wyrobów - mówią przedstawiciele Tyco Electronics.

Firma DSM Engineering Plastics jest jednym z czołowych dostawców technicznych termoplastów na świecie. Na jej portfolio składają się produkty cechujące się wysoką wydajnością i wytrzymałością, np. poliamid Stanyl oraz poliamidy Akulon 6 i 66, poliestry Arnitel TPE-E (elastomer termoplastyczny), Arnite PBT (politereftalan butylenu), poliwęglan Xantar i wytłaczalne żywice klejące Yparex. Materiały te są używane w technicznych komponentach urządzeń elektrycznych, sprzęcie elektronicznym i samochodach, w produkcji folii barierowych do pakowania, jak również posiadają liczne inne zastosowania mechaniczne oraz związane z formowaniem.


Termoplastyczne tworzywa konstrukcyjne: poliamidy Stanyl® i Stanyl ForTii® , poliamidy Akulon® i Novamid®
 

Termoplastyczne tworzywa konstrukcyjne: poliamidy Stanyl® i Stanyl ForTii® , poliamidy Akulon® i Novamid®, poliamid EcoPaxx, poliestry Arnitel®, Arnite®

Polska