Nowy polimer Stanyl ForTii firmy DSM

Firma DSM Engineering Plastics wprowadza na europejski rynek tworzyw sztucznych wysokowydajny polimer do stosowania zarówno w elektronice jak i w innych dziedzinach.

Nowość firmy, która jest światowym liderem w produkcji wysokotemperaturowych poliamidów będzie dostępna pod nazwą Stanyl ForTii. W proces nadawania nazwy zaangażowani byli kluczowi partnerzy DSM reprezentujący różne branże przemysłu z USA, Europy i Azji.

Co wiadomo o nowym produkcie?

Jako część rodziny Stanyl, nowy ForTii to bezhalogenowy, ognioodporny, wysokotemperaturowy poliamid, poszerzający gamę wysokowydajnych termoplastycznych materiałów konstrukcyjnych. Stanyl ForTii oferuje jakościową zmianę w zakresie wyjątkowego zrównoważenia właściwości, dzięki czemu spełnia bieżące zapotrzebowanie w zakresie inteligentnych innowacji. Połączenie właściwości obejmuje doskonałą stabilność wymiarową, zgodność z bezołowiowym lutowaniem powierzchniowym, a także najwyższy poziom sztywności i wytrzymałości mechanicznej w ekstremalnych temperaturach. Ze względu na szerokie okno procesowe i dużą płynność, Stanyl ForTii charakteryzuje się znakomitymi możliwościami przetworczymi. W zakresie rozmaitych zastosowań równowaga stabilności wymiarowej, wysokich parametrów mechanicznych i termicznych oraz wyjątkowo niska higroskopijność powoduje, że dotychczasowo stosowane polimery zostają daleko w tyle.

Jak tłumaczą przedstawiciele koncernu DSM Stanyl ForTii to zaspokojenie potrzeb rynku i zaoferowanie nowej jakości. - Nowy Stanyl ForTii dołącza do wyróżniającej się rodziny produktów Stanyl i zaspokaja potrzeby w zakresie lutowania bezołowiowego elementów montowanych powierzchniowo, takich jak płytki drukowane w komputerach osobistych. Wpisuje się też w aktualny trend dotyczący produkcji urządzeń elektronicznych w technologii bezhalogenowej. Produkt ten sprzyja obecnej tendencji do miniaturyzacji, transferów większej ilości danych oraz konwergencji urządzeń takich jak telefony komórkowe, nawigacje GPS i komputery osobiste. Pozwoli on także na kontynuowanie wysiłków na rzecz zmniejszania masy w celu ograniczenia zużycia paliwa i obniżenia kosztów w przemyśle motoryzacyjnym i lotniczym – mówi Roelof Westerbeek, dyrektor Grupy Biznesowej DSM Engineering Plastics. - Dzięki wysokiemu punktowi topienia, doskonałej sztywności oraz wysokiej temperaturze zeszklenia, ForTii stanowi prawdziwy diament w świecie tworzyw sztucznych. Jego wyjątkowo zrównoważone cechy charakterystyczne czynią z niego materiał świetnie nadający się do zastosowania w elektronice, np. w złączach kart pamięci czy w złączach pamięci notebooków, gdzie dotychczas stosowane materiały, takie jak LCP, narażone były w coraz większym stopniu na odkształcenia. W przemyśle motoryzacyjnym nowy materiał znajdzie zastosowanie w systemach elektrycznych w komorze silnikowej, elementach układu powietrznego i paliwowego oraz przeniesienia napędu. W przemyśle oświetleniowym w testach przeprowadzanych przez klientów wykazano, że materiał ten nadaje się świetnie na obudowy i moduły diod LED ze względu na wysoki poziom odblaskowości oraz najwyższą stabilność temperaturową.

Roelof Westerbeek dodaje: - Czynimy duże postępy i jesteśmy na najlepszej drodze do wprowadzenia Stanyl ForTii na rynek oraz do zwiększenia liczby zastosowań, w których sprawdzają się wysokowydajne poliamidy. Bez wątpienia Stanyl ForTii umożliwi naszym klientom przemyślenie ich projektów, skorygowanie wyboru materiałów i efektywne zastąpienie materiałów takich jak LCP. To z kolei pozwala na poszerzenie zakresu stosowania Stanylu w technologii montażu powierzchniowego oraz pomoże klientom osiągać lepsze wyniki w zakresie prowadzonej przez nich działalności, a także sprostać obecnym i przyszłym wymaganiom producentów sprzętu. Dzięki oferowanej prawie całkowicie bezhalogenowej gamie produktów, możemy wspierać inicjatywy ekologiczne, takie jak lutowanie bezołowiowe oraz oszczędność paliwa.


Termoplastyczne tworzywa konstrukcyjne: poliamidy Stanyl® i Stanyl ForTii® , poliamidy Akulon® i Novamid®
 

Termoplastyczne tworzywa konstrukcyjne: poliamidy Stanyl® i Stanyl ForTii® , poliamidy Akulon® i Novamid®, poliamid EcoPaxx, poliestry Arnitel®, Arnite®

Polska