Nowy surowiec do produkcji PA 12

Nowy surowiec do produkcji PA 12
Na początku tego roku firma Evonik rozpoczęła w miejscowości Slovenska Lupca na Słowacji próbną produkcję kwasu ω-aminolaurynowego (ALS). Produkowana ze źródeł odnawialnych substancja jest substratem do produkcji poliamidu 12 i stanowi alternatywę wobec dotychczas stosowanego laktamu laurynowego (LL) otrzymywanego z zasobów kopalnych.

Rozpoczęcie produkcji jest wynikiem prowadzonych wcześniej badań naukowych nad możliwością znalezienia bardziej zrównoważonego substratu do produkcji poliamidowych tworzyw sztucznych o wysokich właściwościach. Zastosowane rozwiązanie jest unikalne w skali światowej, opiera się bowiem na oleju palmowym, który jest przez Evonik uważany jako surowiec do produkcji także innych chemikaliów. Nowy proces produkcyjny wydaje się na tyle obiecujący, że może z czasem zastąpić konwencjonalną technologię opartą na butadienie.

Firma Evonik produkuje poliamid wykorzystywany między innymi w motoryzacji, sporcie czy produkcji ogniw fotowoltaicznych. Druga fabryka poliamidu firmy zlokalizowana będzie w Singapurze i wykorzystywać będzie tradycyjną technologię produkcji tworzywa.
Forum

Plaseco69

PC ABS i HIPS 2018-04-24

50cent

Czyszczenie układu chłodzącego form wtryskowych. 2018-04-21

Piotrzawadzinski

Głowica do Wytłaczarki vs. średnica ślimaka 2018-04-15

Yellow

Czas przebywania materiału w agregacie 2018-04-13

Frohe_

Tampodruk wymagania? 2018-04-13

Reportaże