Odzysk surowców z opakowań wielomateriałowych

Technologia realizowana jest w czterech etapach.

W etapie pierwszym odpady wprowadzane są do ekstraktorów wstępnego rozdziału, gdzie w temperaturze ok. 180 st. C zachodzi proces rozwarstwienia składników papieru, aluminium oraz odparowanie resztek wody. Tworzywo sztuczne pod wpływem rozpuszczalnika ulega rozpuszczeniu i tworzy ekstrakt ok. 10-14 proc., który za pomocą pompy ślimakowej poprzez filtr transportowany jest do separatora tworzyw. Wyłapane za pomocą filtra zanieczyszczenia cofane są do ekstraktora. W separatorze tworzyw następuje odparowanie rozpuszczalnika, skąd poprzez wymiennik ciepła odprowadzany jest do zbiornika rozpuszczalnika.

W drugim etapie z separatora tworzywo w temperaturze ok. 200 st. C kierowane jest do reaktora, w którym zachodzi proces depolimeryzacji i powstania oparów węglowodorów. Węglowodory w postaci gazowej kierowane są do instalacji destylacyjnej, gdzie są wykraplane jako komponent paliwowy zasilający agregaty prądotwórcze. Wyprodukowana energia częściowo zasila proces technologiczny, a częściowo może być sprzedawana do sieci energetycznych. Ciepło odebrane ze skraplania węglowodorów jest natomiast wykorzystywane do zasilenia procesu ekstrakcji, a także odprowadzane na zewnątrz linii.

W trzecim etapie wstępnie rozdzielone aluminium trafia do płuczki, w której następuje końcowe wymywanie tworzyw. Nieskoprocentowy roztwór tworzyw kierowany jest z powrotem do ekstraktora. Oczyszczone aluminium przy pomocy układu ślimakowego wędruje do wyparki, w której odparowywany jest rozpuszczalnik. Rozpuszczalnik wykrapla się w wymiennikach ciepła i kieruje do zbiornika magazynowego. Osuszone tworzywo w postaci czystej trafia do pras. Sprasowane zaś kierowane jest do magazynu produktów gotowych.

Ostatni etap polega na tym, że odseparowana częściowo tektura z komory reakcyjnej przy pomocy ślimaka tłoczona jest do płuczki, w której przy pomocy wymywania uzupełniany jest proces rozdziału tektury i aluminium. Doczyszczona tektura kierowana jest do suszarni, w której następuje proces odseparowania rozpuszczalnika. Osuszony materiał przy pomocy ślimaków wybierany jest z suszarni i transportowany do pras. Tektura w postaci zbelowanej przekazywana jest do magazynu wyrobów gotowych.


brak
 

Zagospodarowanie energii skumulowanej w odpadach opakowaniowych, szczególnie w opakowaniach wielowarstwowych

Polska

Anonymous Anonymous
*.253.60.137

Wysłany: 2010-03-11 00:57:42

Chciałbym się dowiedzieć za czyje pieniądze zostało to opracowane.

W internecie zostało opublikowane opracowanie w którym zastosowano recykling polegający na produkcji płyt izolacyjnych. z opracowania wynika że ta metoda jest znacznie prostsza i w rezultacie powstaje gotowy wyrób.


Forum

Marwie

Chcialbym zacząć biznes 2018-04-26

Mzar80

Własna firma produkcyjna 2018-04-25

Lynard

TWORZYWO - POLIKETON 2018-04-24

Plaseco69

PC ABS i HIPS 2018-04-24

50cent

Czyszczenie układu chłodzącego form wtryskowych. 2018-04-21

Reportaże