Oficjalne otwarcie zakładów Basell Orlen Polyolefins

Oficjalne otwarcie zakładów Basell Orlen Polyolefins
Basell Orlen Polyolefins Sp. z o.o. (BOP), jedyny polski producent poliolefin oficjalnie zainaugurował działalność nowowybudowanych zakładów w Płocku. Po ponad dwóch i pół roku wytężonej pracy i przygotowań, jedna z największych europejskich inwestycji w przemyśle petrochemicznym została pomyślnie ukończona. Nowoczesne fabryki BOP do produkcji polietylenu oraz polipropylenu staną się jednym z kluczowych motorów rozwoju polskiego przemysłu tworzyw sztucznych, znacznie przyczyniając się do wzrostu całej gospodarki.

Oddany w terminie projekt BOP o wartości około 500 mln euro jest jednym z najnowocześniejszych zakładów produkujących poliolefiny na świecie. W skład jego wchodzą:
  • Zakład produkujący polipropylen (PP) Spheripol
  • Zakład produkujący polietylen wysokiej gęstości (HDPE) Hostalen
  • Platforma Logistyczna.


Nowe fabryki będą rocznie produkowały 400 tys. ton PP na bazie technologii Spheripol, należącej do firmy Basell oraz 320 tys. ton HDPE przy użyciu technologii Hostalen, także na licencji firmy Basell. Wraz z potencjałem produkcyjnym instalacji wytwarzającej polietylen niskiej gęstości (LDPE), roczna wydajność zakładów BOP wyniesie około 870 tys. ton.

Hartmut Lueker - Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny BOP„Jesteśmy dumni i bardzo cieszy nas fakt, że gigantyczny i złożony na wielu płaszczyznach projekt BOP zakończył się pomyślnie. Od początku inwestycja była realizowana zgodnie z planem. Nie byłoby to możliwe bez zaangażowania i pomocy wielu osób oraz instytucji. Dziś im wszystkim bardzo dziękujemy.” – powiedział Hartmut Lueker, Prezes BOP. „Duże inwestycje najlepiej sprawdzają się na szybko rozwijającym rynku i w doskonałej lokalizacji, jaką jest środek Europy. Taka jest Polska i taki jest Płock” – dodał Lueker.

Produkty BOP wytwarzane w Płocku, wraz z szerokim portfolio firmy Basell znajdują się w ofercie nowoutworzonej i w pełni zależnej od BOP spółki handlowej Basell Orlen Polyolefins Sprzedaż Sp. z o.o. (BOPS). Produkty oferowane przez BOPS będą ładowane oraz wysyłane z nowej Platformy Logistycznej BOP, która jest jednym z największych i najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie.

Spółka BOP, która obecna jest na polskim rynku od ponad dwóch i pół roku, już teraz ma znaczący wpływ na intensywny wzrost rynku tworzyw sztucznych w Polsce oraz stwarza wiele nowych możliwości dla polskich przetwórców poliolefin. Nowe fabryki BOP stanowią wartość dodaną dla całego sektora przemysłowego w Polsce. BOP sprawił, że wiele polskich przedsiębiorstw zainwestowało w przyszłość i dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii oraz wysokiej jakości produktów oferowanych przez spółkę, stało się poważną konkurencją na wymagającym Wspólnym Rynku. Wzrost zużycia poliolefin w Polsce jest większy niż PKB i wynosi ponad 10 procent rocznie. Dzięki płockim fabrykom BOP, ma on szansę zostać pokryty z krajowych źródeł.

Czytaj więcej: Inwestycje 716