Oskary branży tworzyw sztucznych dla koncernu A.Schulman

Oskary branży tworzyw sztucznych dla koncernu A.Schulman
Koncern A. Schulman, międzynarodowy producent i dystrybutor tworzyw konstrukcyjnych, koncentratów barwiących, dodatków modyfikujących oraz tworzyw masowych, został nagrodzony wspólnie ze swoimi partnerami biznesowymi dwiema prestiżowymi nagrodami w konkursie organizowanym przez Stowarzyszenie Inżynierów Tworzyw Sztucznych (SPE).

Nagrody przyznawane przez SPE to swoiste „Oskary Branży Tworzyw Sztucznych”. Można je otrzymać jedynie za najbardziej innowacyjne i kreatywne osiągnięcia w branży samochodowej. W tym roku powędrowały do działającej również w Polsce firmy A.Schulman.

Pierwsza nagroda została wręczona w kategorii „Części Elektroniczne i Optyczne”. A. Schulman został jej laureatem wspólnie z takimi firmami jak ProLas Production Lasers oraz Witte Automotive. Jury wyróżniło niezwykle innowacyjny system „bezkluczykowego” zamknięcia zwanego „Kessy”. Zamknięcie to skonstruowano specjalnie do najnowszego modelu samochodu VW Passat.

Co przesądza o innowacyjności zwycięskiego projektu?

Przede wszystkim fakt, że cały system, zawierający się w klamce drzwi, składa się z dwóch części tj. obudowy klamki oraz podstawy klamki, w których dzięki technologii zgrzewania laserem zamknięta została cała niezbędna część elektroniczna.

Komponenty systemu „Kessy” zostały wykonane z tworzywa Schulamid 6 GBF 30 LW green.

Klamka samochodu VW Passat z zintegrowanym systemem


Jest to wzmocniony PA6, który łączy w sobie zarówno wysoką sztywność jak i udarność. Dzięki tym właściwościom uchwyt jest w stanie sprostać wysokim wymaganiom stawianym elementom zewnętrznym w przemyśle samochodowym. Zwłaszcza w przypadku zderzenia, podczas otwierania uszkodzonych drzwi, klamka narażona jest na wyjątkowo wysokie obciążenia.

Za sprawą wypełnienia włóknem i kulkami szklanymi produkt ten charakteryzuje się bardzo dobrą jakością powierzchni oraz właściwościami ślizgowymi. Zastosowanie specjalnych modyfikatorów powoduje wysoką przezroczystość dla promieni lasera. Umożliwia to bardzo precyzyjne i wytrzymałe zgrzewanie detali bez powstawania śladów lub zapadów na powierzchni czołowej, co w konsekwencji daje najwyższą jakość i estetyczność detalu.