PGD Polimer Centrum rozstał się z Maximexem

Polska Grupa Dystrybucyjna Polimer Centrum wypowiedziała umowę partnerską spółce Maximex. Tym samym Maximex nie jest już partnerem w Grupie Polimer Centrum. Powodem rozstania jest fakt nabycia udziałów w spółce Maximex przez KrakChemię, rynkowego konkurenta PC.

Polska Grupa Dystrybucyjna Polimer Centrum, to spółka która powstała w 2004 r. w wyniku konsolidacji ośmiu firm dystrybucyjnych współpracujących z Basell Orlen Polyolefins. Jest jednym z czołowych dystrybutorów tworzyw sztucznych w naszym kraju.

Z kolei Maximex zajmuje się sprzedażą tworzyw sztucznych zarówno produkcji polskiej jak i zagranicznej. Obsługuje małe i średnie przedsiębiorstwa, głównie firmy produkcyjne zajmujące się przetwórstwem polimerów.

Do niedawna Maximex posiadał 12,5 proc. udziałów w kapitale Grupy.

Umowa partnerska została jednak zerwana. Co było tego powodem?

Maximex zostanie niebawem przejęty przez KrakChemię. W styczniu br. obydwie spółki podpisały umowę przedwstępnej związaną z zakupem przez KrakChemię udziałów stanowiących 100 proc. kapitału zakładowego w spółki Maximex. Jednocześnie Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyraził zgodę na dokonanie koncentracji. To otwiera drzwi do zawarcia ostatecznej umowy przejęcia, tzw. umowy przyrzeczonej, która ma nastąpić do 31 grudnia 2007 r.

To wszystko nie spodobało się władzom Polimer Centrum. Grupa nie została oficjalnie poinformowana o sprzedaży, bądź zamiarze sprzedaży udziałów Maximex na rzecz innego podmiotu. Ponadto porozumienie między KrakChemią i Maximex jest dla jej rozwoju niekorzystne, bo KrakChemia mogłaby pośrednio kontrolować poczynania swojego rynkowego konkurenta. Oczywistym priorytetem Grupy jest więc ochrona własnych aktywów.

- "Jeśli udziały w Maximex Sp. z o.o. przejmie rynkowy konkurent naszej Spółki, wspólnicy oraz zarząd PGD Polimer Centrum rozważą ocenę takiej sytuacji jako ważnej przyczyny uzasadniającej wyłączenie tego Wspólnika ze Spółki" - napisały władze Polimer Centrum w specjalnym oświadczeniu.

I faktycznie tak się stało. - "Umowa Partnerska pomiędzy PGD Polimer Centrum Sp. z o.o. a Maximex Sp. z o.o. została wypowiedziana przez Polimer Centrum. Tym samym Maximex nie jest już Partnerem w Grupie Polimer Centrum i jego aktywność rynkowa nie jest objęta odpowiedzialnością Polimer Centrum" – głosi najnowszy komunikat.

Co ciekawe w grudniu 2006 r. KrakChemia, właśnie spółce Polimer Centrum proponowała zacieśnienie współpracy. Ta jednak nie była zainteresowana tym rozwiązaniem. Po fiasku rozmów KrakChemia zgłosiła się do Maximexu.

Co konkretnie oznacza wypowiedzenie umowy dla PGD Polimer Centrum? Zdaniem jego szefostwa niewiele. Plany rozwoju grupy mają pozostać bez zmian, a spółka chce się skupić na aktywizacji kontaktów, które już posiada. W przyszłości chce ponadto dokonać wzrostu organicznego poprzez nowe inwestycje i zdywersyfikować swoją działalności.

Czytaj więcej: Przejęcia 183 Rynek 830

Handel hurtowy artykułami chemicznymi - granulaty, tworzywa konstrukcyjne, koncentraty barwiące, folie
 

Handel hurtowy artykułami chemicznymi - granulaty, tworzywa konstrukcyjne, koncentraty barwiące, folie

Polska