Po pożarze w WW Ekochem

Po pożarze w WW Ekochem

Po 2,5 godzinach ugaszono pożar w podtoruńskim Głogowie, który w niedzielę wybuchł w hali produkcyjnej należącej do WW Ekochem - firmy zajmującej się przetwórstwem tworzyw sztucznych oraz produkcją maszyn i urządzeń dla branży polimerowej.

Straż pożarna otrzymała zgłoszenie około godz. 12.00. W akcji gaśniczej uczestniczyło 48 zastępów straży. W momencie zdarzenia zakład był nieczynny i nikt nie przebywał na jego terenie. Ogień objął powierzchnię ponad 2 tysięcy metrów kwadratowych.

W zniszczonej hali znajdowały się pomieszczenia biurowe firmy oraz specjalistyczne maszyny i urządzenia do przetwórstwa tworzyw sztucznych. Ucierpiało również kilka samochodów stojących na firmowym parkingu. W wyniku pożaru dach stalowej hali zawalił się, a konstrukcja ścian pod wpływem ognia powyginała się i zostanie rozebrana w ciągu najbliższych kilku dni.

Hala

Pozostałości hali biurowo - produkcyjnej, objętej pożarem

Na terenie swojego zakładu, WW Ekochem posiada jeszcze dwie hale o podobnej wielkości, jak ta objęta pożarem. Mimo iż następny budynek znajduje się zaledwie kilka metrów dalej, w wyniku akcji gaśniczej strażacy nie dopuścili do rozprzestrzenienia się ognia na sąsiednią halę, w której składowane są surowce. Straż pożarna poinformowała, że nie doszło do zagrożenia ekologicznego. W ciągu kilku następnych dni policja pod nadzorem prokuratury będzie wyjaśniać okoliczności niedzielnego pożaru.

Prezes zarządu WW Ekochem, Piotr Wróblewski, poinformował, że dzięki akcji gaśniczej udało się uchronić surowce znajdujące się w sąsiedniej hali oraz na terenie otwartym. Nie ucierpiała również ta część firmy, w której wytwarzane są maszyny do przetwórstwa tworzyw sztucznych.

- Moce produkcyjne w zakresie produkcji maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych nie zostały w żaden sposób ograniczone - ocenia prezes Wróblewski. - Zniszczona została m .in. część biurowa, co w oczywisty sposób spowoduje przejściowe utrudnienia w działalności firmy, jednak żadne realizowane kontrakty nie są zagrożone.

surowce

Dzięki akcji strażaków udało uratować się halę magazynową, produkcji maszyn (po lewej) oraz surowce zgromadzone na placu

Przedstawiciele firmy szacują straty na 5 - 6 mln zł, wynikające przede wszystkim z wartości nowoczesnego wyposażenia hali produkcyjnej, chociaż w publikowanych na bieżąco doniesieniach medialnych wspominano o pożarze składowiska odpadów, czy nawet śmieci. Przypomnijmy zatem, że firma specjalizuje się kompleksowej obsłudze odbioru odpadów produkcyjnych z tworzyw sztucznych, które za pomocą recyklingu przetwarzane są w wysokiej jakości regranulaty. Przedsiębiorstwo nie prowadzi jednak handlu poużytkowymi odpadami tworzyw sztucznych.

W rozmowie z dziennikarzem Polskiego Radia PiK, Marcin Licznerski, prokurator rejonowy z Prokuratury Rejonowej Toruń - Wschód powiedział, że mamy tu do czynienia z legalnie funkcjonującym przedsiębiorstwem zajmującym przetwarzaniem tworzyw sztucznych. - Absolutnie nie można wiązać tego z serią zdarzeń polegających na podpaleniu wysypisk i składowisk śmieci - dodał prokurator Licznerski.

WW Ekochem to, obecny na rynku już 20 lat, producent maszyn do przetwórstwa tworzyw sztucznych, w tym wytłaczarek jedno- i dwuślimakowych, młynów, linii do regranulacji i recyklingu folii. Kilka lat temu WW Ekochem rozszerzył swoją działalność o compounding, posiadając w swojej ofercie różnorodne koncentraty do tworzyw sztucznych oraz oferując usługi modyfikacji tworzyw. Od samego początku firma zajmuje się również recyklingiem tworzyw sztucznych oferując przemiał tworzyw sztucznych pochodzących z procesów produkcji.

JL
Zdjęcia: Plastech.pl

m
m
*.239.139.130

Wysłany: 2018-07-26 09:57:29

trzymajcie się,życzę jak najszybszego obudowania strat. będzie dobrze, a nawet lepiej.

Mery
Mery
*.111.121.98

Wysłany: 2018-07-26 10:54:16

Niech moc bedzie z Wami - Kochani. Eh. :/

Abc
Abc
*.254.161.217

Wysłany: 2018-07-26 15:49:59

Powodzenia w odbudowie

WG
WG
*.25.202.100

Wysłany: 2018-07-30 13:34:10

Wstrząsnęła mną informacja o pożarze. W firmie był i jest potencjał, życzę szybkiej odbudowy tym bardziej że mimo iż od lat u Was już nie pracuje, zawsze utożsamiałem się z firmą i tak samo dzisiaj, życzę wytrwałości i dalszych sukcesów, pozdrawiam p. Piotra Wróblewskiego, Monikę Lis i p. Księgową. Wiktor G.

Gierek
Gierek
*.146.234.22

Wysłany: 2018-07-30 19:27:09

Samo się nie podpaliło

Piotr Witek
Piotr Witek
*.174.73.36

Wysłany: 2018-08-09 10:59:59

Pozdrawiam i życzę szybkiego powrotu do sytuacji sprzed niedzieli w lipcu.