Police z nagrodą za Tytanpol

Tytanpol - jedyna marka bieli tytanowej produkowana w Polsce - została uhonorowana Medalem Europejskim w XVII edycji konkursu organizowanego przez Business Centre Club przy wsparciu Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej w kategorii - produkt. Producentem Tytanpolu są Zakłady Chemiczne Police.

Tytanpol to jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie produktów powstających w ZCh Police. - Wskaźnik zużycia bieli tytanowej może służyć jako barometr dobrobytu poszczególnych krajów - mówi Sławomir Winiarski Wiceprezes Zarządu Dyrektor Handlowy Polic. - Jego globalne zużycie sięga ponad 4,9 mln ton rocznie. Zakładane tempo wzrostu zużycia dwutlenku tytanu na świecie szacuje się na około 3 proc. rocznie, natomiast w Polsce jest to około 4,5 proc.

Biel tytanowa ma bardzo szerokie zastosowanie w tzw. branżach konsumpcyjnych, m.in. w przemyśle tworzyw sztucznych, sektorze budowlanym, samochodowym i papierniczym. Głównym użytkownikiem TiO2 (wzór chemiczny głównego składnika bieli tytanowej) jest produkcja farb i lakierów, zużywająca ok. 60 proc. tego surowca na świecie.

Dynamicznie rozwija się także zużycie h pigmentów w branży tworzyw sztucznych, gdzie konsumpcja TiO2 wynosi ok. 25 proc. Duże tempo wzrostu wykazuje ponadto sektor papierniczy, gdzie biel tytanowa jest jednym z podstawowych surowców do produkcji wysokiej jakości papierów i niektórych tuszy drukarskich. Inne branże gospodarki, w których biel tytanowa znajduje swoje zastosowanie, choć już w dużo mniejszym stopniu, to m.in. przemysł tekstylny, farmaceutyczny oraz kosmetyczny.

W tym ostatnim biel tytanowa ma za zadanie m.in. nadawanie unikalnych efektów optycznych, np. w podkładach kosmetycznych do makijażu. Ponadto coraz większą popularność zdobywają ultra drobne pigmenty TiO2 (tzw. nanopigmenty), które zapewniają ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Tym samym więc szerokie zastosowanie we wszelkiego rodzaju filtrach przeciwsłonecznych.

Tytanpol to sztandarowy eksportowy produkt Polic. Jest znany na całym świecie. Na światowych rynkach biel z Polski konkuruje z produktami takich gigantów chemicznych, jak amerykański DuPont, Millenium Chemicals, Kerr McGee i Hunstsman, czy niemiecki Kronos lub fińska Kemira Pigments.

Czytaj więcej: Nagrody 207