Polimerowe łożyska w maszynach rolniczych

Polimerowe łożyska w maszynach rolniczych
Producenci maszyn rolniczych w Polsce nie mogą narzekać na brak zleceń - z roku na rok zaobserwować można zwiększenie eksportu, nie tylko do krajów europejskich, ale również na pozostałe kontynenty. Wiąże się to niewątpliwie ze znacznym podniesieniem jakości i innowacyjności krajowych maszyn rolniczych, jednocześnie przy zachowaniu konkurencyjności cenowej w stosunku do maszyn zagranicznych.

Istniejąca na rynku od 25 lat firma Talex jest liczącym się polskim producentem maszyn rolniczych, które znajdują zastosowanie w rolnictwie, ogrodnictwie oraz w firmach komunalnych. W swojej ofercie posiada między innymi kosiarki rotacyjne, kosiarki dyskowe, kosiarki bijakowe mulczery, kosiarki bijakowe tylno-boczne, przetrząsacze, zgrabiarki, brony włókowe oraz zamiatarki.

W zamiatarkach oraz rozdrabniaczach tylno-bocznych zamiast mosiężnych tulejek, które wymagały ciągłego smarowania, zastosowano bezsmarowe łożyska ślizgowe firmy igus. Zastosowane tulejki GSM (wykonane z materiału G) i QFM (z materiału Q) idealnie nadają się do dużych i bardzo dużych obciążeń na poziomie nawet do kilkudziesięciu MPa oraz do pracy w ciężkich warunkach na sucho. Jednocześnie charakteryzują się bardzo dużą odpornością na zużycie, szczególnie w aplikacjach, w których wał wykonuje tylko ruch wahliwy o kilkadziesiąt stopni kątowych, bez pełnego obrotu wału w panewce.

Łożyska igus zapewniają bezawaryjną pracę maszyn rolniczych w ciężkich warunkach, w których kurz i brud są nieodłącznym środowiskiem pracy, a jednocześnie brak smaru nie wpływa na kumulowanie się pyłu i drobin w węźle ciernym.

Wcześniej stosowane tuleje metalowe, zwinięte z taśmy i pokryte PTFE (tak zwane tuleje DU), wymagały ciągłego smarowania, a przy niewłaściwej konserwacji mogły doprowadzić do zniszczenia wałów. W przypadku bezsmarowych, polimerowych tulejek firmy igus nie trzeba dokonywać konserwacji, a łożyska te zapewniają dłuższą żywotność maszyn.

Łożyska ślizgowe mogą być używane z wałami ze stali nie pokrytej żadną powłoką, ale najlepiej sprawdzają się z wałami zabezpieczanymi przez proces azotowania stali i z wałami chromowanymi.

Tuleje z brązu lub mosiądzu wymagają użycia smarowniczek, tymczasem tuleje firmy igus są całkowicie bezsmarowe. W przypadku, gdy klient nie używał do tej pory żadnego łożyska, rezygnacja ze smarowniczki i użycie tulei igus upraszcza montaż i stanowi rozwiązanie znacznie bardziej zaawansowane technicznie – tańsze, nowoczesne, lżejsze i bezkonserwacyjne. Dodatkowo polimerowe łożyska ślizgowe igus lepiej tłumią drgania i nie powodują hałasu, gdy maszyny są w pracy.

igus


Czytaj więcej: Polimery 100 Maszyny 481

Producent prowadników przewodów oraz łożysk ślizgowych wykonanych z tworzyw sztucznych
 

Producent prowadników przewodów oraz łożysk ślizgowych wykonanych z tworzyw sztucznych

Polska