Polska innowacja doceniona na targach K

Tematem głównym prezentacji targowej Wittmann Battenfeld na tegorocznych targach K były inteligentne maszyny z algorytmami adaptacyjnymi, które dostosowują się do warunków otoczenia. 

Przykładem takiej prezentacji była w pełni elektryczna wtryskarka EcoPower 55/350, która dzięki platformie Wittmann 4.0 łączy współpracujące z nią urządzenia peryferyjne oraz robota Wittmann W919 w jedną komórkę produkcyjną. Układ sterowania maszyny Unilog B8 był nie tylko zintegrowany z układami sterowań współpracujących z wtryskarką urządzeń, ale sprawdzał również, czy podłączone urządzenia peryferyjne były prawidłowe dla wybranego zestawu danych produktu oraz czy proces nie wymagał dodatkowego wyposażenia. 

Wtryskarka wyposażona została w pakiety inteligentnego oprogramowania HiQ-Flow, HiQ-Melt i HiQ-Metering a także w system zarządzania produkcją MES TEMI+.

Na maszynie EcoPower 55/350 produkowano klamerki do prania wykonane z poliwęglanu. W produkcji wykorzystana została czterogniazdowa forma dostarczona przez austriacką firmę Lechner.

Prezentacji wtryskarki towarzyszyły prelekcje i wykłady pokazujące zalety sieci tworzonych za pośrednictwem Wittmann 4.0 i systemu MES TEMI+. Podczas demonstracji "na żywo" można było zapoznać się z pakietem HiQ-Flow i jego działaniem pozwalającym niwelować wpływ wahań lepkości materiału. Działanie inteligentnego pakietu HiQ Flow pozwala zapewnić stabilną jakość prowadzonej produkcji i ogranicza ilość braków. Dla zamknięcia łańcucha produkcyjnego układy wlewowe i powstające braki były mielone w młynku przystanowiskowym Wittmann G-Max 9, a uzyskany przemiał był zawracany i powtórnie podawany do wtryskarki.

Na stoisku pokazano też kolejną prezentację dotyczącą wtryskarek pionowych serii VPower. Na maszynie VPower 120 / 130H / 210V produkowano złącza dla przemysłu samochodowego wykonane z PA i TPE. Z wtryskarką współpracował system automatyzacji w całości zaprojektowany i wykonany w zakładach Wittmann Battenfeld Niemcy w Norymberdze. System automatyzacji zbudowany został w oparciu o dwa roboty. Robot typu Scara i Wittmann WX142. Zadaniem robotów jest nie tylko odbiór wyprasek ale także podanie zaprasek-pinów obtryskiwanych potem w procesie tworzenia złącza. 

Kolejną nowością była prezentacja szybkobieżnej wtryskarki elektrycznej EcoPower Xpress 160/1100+ w wykonaniu do aplikacji medycznych. Na wtryskarce tej, z wykorzystaniem 48-mio krotnej formy tajwańskiej firmy Pass Card, zaprezentowano produkcję probówek do badania krwi. Detale były wykonywane z PET.

Dla zapewnienia odpowiedniej jakości produkcji wtryskarka została wyposażona w ślimak o specjalnej konstrukcji umożliwiającej przetwórstwo PET z wysokimi wydajnościami plastyfikacji. Dodatkowo komórka produkcyjna została wyposażona w suszarkę Wittmann Drymax 300 oraz system automatyzacji zapewniający komórce bezobsługowa pracę. Nowy szybkobieżny robot Wittmann nie tylko odbierał detale ale także sterował systemem zmiany skrzynek odkładczych.

Kolejna odsłona z dziedziny technologii medycznej została zaprezentowana z wykorzystaniem wtryskarki MicroPower 15/10 w wykonaniu do pracy w warunkach czystych pomieszczeń. Na wtryskarce tej z wykorzystaniem ośmiokrotnej formy austriackiej firmy Wittner prowadzona zaprezentowano proces produkcji pierścieni ustalających wykorzystywanych w mikrowężach medycznych. 

Waga pojedynczej wypraski wynosi 2 mg. Wtryskarka wyposażona była w zintegrowany robot Wittmann W8VS2 oraz system kontroli optycznej wyprasek. Nowością była nowa konstrukcja dwustopniowego układu plastyfikująco-wtryskowego maszyny MicroPower, który umożliwiał wtrysk o objętości do 6 cm3. 

W dziedzinie konstrukcji lekkich przeznaczonych dla przemysłu samochodowego. Wittmann Battenfeld zaprezentował technologię wtrysku ze spienianiem fizycznym Cellmould. 

Dążenie do obniżenia wagi współczesnych samochodów a tym samym także zużycia paliwa i zwiększenia żywotności baterii napędowych sprzyja wprowadzaniu do ich konstrukcji detali o nowej konstrukcji. Na wtryskarce MacroPower 1100/1800 wyposażonej w energooszczędny napęd SerwoPower zaprezentowano produkcję uchwytu siedzenia dla samochodów klasy premium jednego z niemieckich koncernów motoryzacyjnych.

Ciekawostką jest wykorzystanie w produkcji tworzywa PP firmy Borealis ME225SY które w 25% składa się z regranulatu uzyskanego z recyklingu poużytkowego i 25% talku. 

Wittmann Battenfeld promuje gospodarkę o zamkniętym obiegu wykorzystującą części usuwane z utylizowanych samochodów. Wykonywane wypraski odbierane były z wtryskarki przy użyciu robota WX 152. Dla prowadzenia produkcji z wykorzystaniem technologii CELLMOULD wtryskarka wyposażona została w wytwornice i kompresor azotu SEDE450. 

Austriacki koncern oferuje pełne wyposażenie dla technologii wtrysku z gazem Airmould i Cellmould oraz zapewnia w zakresie tych technologii doradztwo techniczne.

Dodatkową ciekawostką prezentacji wtryskarki MacroPower 1100/1800 był system kontroli jej stanu technicznego CMS. System ten na bieżąco sprawdza stan wszystkich istotnych elementów maszyny i pozwala na racjonalne planowanie przeglądów i akcji serwisowych.

Wszystko z jednej ręki: wtryskarki i urządzenia
 

Wszystko z jednej ręki: wtryskarki i urządzenia peryferyjne do przetwórstwa tworzyw sztucznych

Polska, 05-825 Grodzisk Mazowiecki, Radziejowicka 108, Adamowizna