Polski producent drukarek 3D pod skrzydłami Michała Sołowowa

Polski producent drukarek…
Przed dwoma laty grupa kapitałowa Michał Sołowow Group zakupiła 49 proc. udziałów w polskiej firmie produkującej drukarki 3D dla przemysłu - 3DGence. Obecnie MSG zdecydowała się na przejęcie katowickiej firmy w całości.

Dla 3DGence to ważny moment, ponieważ MSG to jedna z największych grup kapitałowych w Europie Środkowo-Wschodniej, zatrudniająca ponad 14 tys. pracowników i skupiająca się na inwestycjach w spółki technologiczne. Wejście do MSG wiąże się także z możliwością współpracy z Synthosem, jednym z największych światowych producentów kauczuku i polistyrenu. Firmy mają wkrótce rozpocząć pracę nad własnym produktem, tj. wykorzystywanymi do druku filamentami.

Dzięki dostępowi do zasobów MSG oraz wsparciu Michała Sołowowa 3DGence pozyskała środki oraz wiedzę aby przeprowadzić intensywną ekspansję na rynkach międzynarodowych, wdrożyć nową linię produktów, zwiększyć moce produkcyjne oraz rozpocząć prace badawcze nad urządzeniami w innych technologiach druku 3D.

Zespół w roku 2016 został wzmocniony przez nowego prezesa Andrzeja Kukułę. Dynamiczny rozwój firmy zaowocował przeniesieniem do nowej siedziby gdzie znajdują się wyspecjalizowane laboratoria R&D, nowoczesna hala produkcyjna oraz przestrzenie magazynowe.

Firma rozwija swoją ofertę produktową - dzięki sukcesowi produktu 3DGence Industry powstaje nowa linia produktów, której zadaniem będzie zaspokojenie zapotrzebowania rynku na zaawansowane drukarki przemysłowe. Wymienić tu można między innymi obecną już na rynku drukarkę F340 (dawniej Industry), z zamkniętą podgrzewaną komorą roboczą oraz opatentowanym mechanizmem dwugłowicowym, drukarkę F380 (Q1 2018) o powiększonej komorze roboczej w stosunku do wersji F340, w której zastosowany zostanie nowoczesny system podgrzewania komory czy drukarkę F610 (Q4 2018) - projekt rozwojowy ze względu na przewidywane pole robocze o obszarze 610×610×610 mm

3DGence


Niezależnie od drukarek wewnątrz struktur działu rozwoju powstał zespół, którego zadaniem jest tworzenie nowych głowic i modułów do urządzeń 3DGence. Dzięki temu urządzenia 3DGence będą uzyskiwały nowe funkcjonalności wraz z rozwojem rynku filamentów.

Kolejną nowością będzie wydanie dedykowanego oprogramowania Slicer do drukarek 3DGence. Projekt rozpoczął się w roku 2016, przewidywane zakończenie to rok 2017. Oprogramowanie pozwoli na uzyskanie dużo lepszych efektów pracy urządzeń. Program będzie wspierał również wydane już drukarki, czyli 3DGence ONE oraz 3DGence Industry. Zespół zajmujący się tym produktem będzie nieustannie pracował nad dodawaniem nowych profili materiałowych do istniejących już produktów.

3DGence uruchamia także własną działalność usługową druku 3D w technologii FDM. Farma drukarek 3D jest wyposażona w 30 drukarek 3DGence ONE (z możliwością rozbudowy do 80) oraz w 5 drukarek Industry. Bezpośrednia współpraca z działem R&D gwarantuje pełne wsparcie merytoryczne w zakresie projektowania oraz druku. Dzięki wszechstronności drukarek typu ONE możliwe są wydruki z materiałów różnych producentów i o różnych własnościach. Wykorzystywane są materiały takich producentów jak Verbatim, Taulman, Colorfabb, Formfutra czy też rodzimych Fiberlogy oraz Spectrum.

Czytaj więcej: Maszyny 494 Druk 3D 129Reportaże

Forum

Piotrzawadzinski

Linia produkcyjna do rurek PE 2019-12-14

Plastpet

Problem z produkcjia tub do zniczy PP 2019-12-08

Uoop90

Roboty programy, ustawianie 2019-12-02

Mosfor

Zabezpieczanie kloszy lamp z poliwęglanu 2019-10-24

Bercik88

Program do ewidencji i napraw form wtryskowych 2019-09-02