Prace B+R w każdej firmie?

Prace B+R w każdej firmie?… Firmy chcące się rozwijać muszą postawić na innowacje. Błędem jest myślenie, że przedsiębiorstwo nie znajduje odpowiedniego obszaru do ich wdrożenia. Obecnie istnieje bardzo dużo możliwości do rozwijania swoich produktów – zarówno w obszarze wsparcia z ogólnodostępnych funduszy unijnych, jak również w ramach tzw. instrumentów krajowych. Poza dofinansowaniami zachęca także dopuszczalny zróżnicowany poziom innowacji.

Także małe firmy mają całkowicie wystarczające środki na to, aby zacząć wprowadzać i rozwijać innowacje. I powinny jak najszybciej zacząć to robić. Tym bardziej, że rok 2018 wydaje się sprzyjać temu celowi.

Najlepszym przykładem coraz bardziej sprzyjających warunków do rozwoju działalności badawczo-rozwojowej w polskich firmach może być tzw. ulga badawczo-rozwojowa, obowiązująca w 2018 r. na zdecydowanie bardziej korzystnych zasadach niż w latach ubiegłych. Dzięki uldze w obszarze B+R ten sam koszt może dwukrotnie pomniejszyć koszty przychodu:
  • pierwszy raz może zostać odliczony w całości jako koszt uzyskania przychodu;
  • drugi raz wydatek od 2018 r. podlega odliczeniu jako tzw. „koszt kwalifikowany” w 100 %.
W praktyce oznacza to, że w przypadku poniesienia wydatków B+R w wysokości 100.000 PLN netto, w koszty uzyskania przychodu będziemy mogli wliczyć nawet do 200.000 PLN netto, co znacząco obniża podstawę opodatkowania.

Wbrew pozorom działalność B+R to nie tylko prace nad stworzeniem produktów lub technologii innowacyjnych na skalę światową czy chociażby krajową. W procesie przyznawania ulgi na B+R innowacyjność produktu lub procesu jest oceniana na poziomie danego przedsiębiorstwa. Działalności B+R to zarówno prace nad opracowaniem nowych produktów (stworzeniem prototypów), usług lub procesów produkcyjnych, jak i prace związane z ulepszeniem istniejących produktów danej firmy lub jej procesów produkcyjnych. Przykładowo, mogą to być prace nad wprowadzeniem nowej funkcjonalności produktu już wcześniej oferowanego na rynku lub prace mające na celu zwiększenie efektywności procesów produkcyjnych. Działalnością B+R nie są natomiast prace obejmujące rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, istniejących usług oraz innych operacji w toku, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Z ulgi na B+R może skorzystać każdy przedsiębiorca (osoba fizyczna lub prawna) prowadzący działalność badawczo-rozwojową. Ulga nie jest uwarunkowana prowadzeniem działalności w danej branży - mogą z niej skorzystać zarówno producenci, jak i przedsiębiorcy świadczący usługi. Organy podatkowe w Polsce potwierdzały już prawo do ulgi firmom z branż takich jak farmaceutyczna, wyrobów medycznych, mechaniczna, spożywcza, przetwórstwa tworzyw, informatyczna i wielu, wielu innych.

Jan Kordasiewicz
ekspert w zakresie B+R oraz funduszy unijnych z Kancelarii Doradztwa Gospodarczego Cieślak&Kordasiewicz

Czytaj więcej:
Analiza 388
Finanse 133

Reportaże

Forum