Puławy sprzedadzą kaprolaktam za 20 mln dolarów

Zakłady Azotowe Puławy zwiększają produkcją kaprolaktamu do 100 proc. swoich nominalnych mocy. W ostatnich dniach firma podpisała bowiem dwa duże kontrakty na sprzedaż tego produktu na rynek azjatycki. Łączna wartość obydwu kontraktów opiewa na kwotę ok. 20 mln dolarów.

Moce produkcyjne Puław w zakresie kaprolaktamu wynoszą 65 tys. ton rocznie. Jednak pod koniec ubiegłego roku spółka, w związku z globalnym kryzysem finansowym, ograniczyła ogólną produkcję o ok. 30 proc. W wypadku kaprolaktamu te ograniczenia sięgnęły nawet 50 proc. Teraz jednak wszystko wraca do normy i kaprolaktam z Puław będzie produkowany w takiej samej ilości jak przedtem.

- Bardzo się cieszę, że mamy już za sobą ten trudny okres, w którym wielu producentów musiało wręcz wstrzymać produkcję. Pomogła nam w tym m.in. wdrożona w latach 2003-2005 możliwość stuprocentowego płatkowania kaprolaktamu - mówi Hubert Kamola, dyrektor operacyjny spółki. - Znaczący producenci ze Stanów Zjednoczonych, Japonii czy Korei, nie mają takich możliwości. Puławy posiadając te zdolnościami płatkowania mogą lokować kaprolaktam na dobrze sobie znanych rynkach azjatyckich. Tymczasem europejscy odbiorcy kaprolaktamu, producenci poliamidów, są nadal w bardzo trudnej kondycji finansowej. To sukces, że nasza spółka może już pracować pełnych mocach. W obecnej chwili negocjujemy też kolejne umowy.

Na tym jednak nie koniec dobrych wiadomości z Puław. Okazuje się bowiem, że są realne możliwości by rozszerzyć moce wytwórcze dla tego produktu. Oto bowiem Puławy, wykorzystując swoją pozycję rynkową, doświadczenie i relacje na rynku azjatyckim prowadzą prace nad możliwościami zwiększenia obecnych nominalnych zdolności produkcyjnych o kolejne kilka tysięcy ton rocznie.

Kaprolaktam to tworzywo wykorzystywane m.in. do produkcji włókien tekstylnych, przemysłowych, do produkcji dywanów oraz żywic inżynieryjnych stosowanych w przemyśle motoryzacyjnym, elektronicznym i spożywczym. Jeśli chodzi o procentowe wykorzystanie kaprolaktamu w różnych gałęziach przemysłu, to przemysł tekstylny notuje ok. 60 proc. udział, przemysł producentów opon 20 proc., tworzywa konstrukcyjne 16 proc. W naszym kraju jego wytwarzaniem oprócz Puław zajmują się także Zakłady Azotowe w Tarnowie.