Recykling PET bezpieczny pod pewnymi warunkami

Recykling PET bezpieczny pod pewnymi warunkami
Recykling PET jest bezpieczny, ale jedynie w ramach ścisłej kontroli. W przeciwnym razie może stanowić zagrożenie dla ludzkiego zdrowia.

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) opublikował opinie naukowe w sprawie bezpieczeństwa dziesięciu procesów dotyczących recyklingu tworzywa PET. Rzecz dotyczy procesów wykorzystywanych przy produkcji materiałów i wyrobów przeznaczonych później do kontaktu z żywnością. Chodzi tu więc o jedno z najbardziej popularnych zastosowań tworzywa PET pochodzącego z recyklingu.

Według Urzędu stosowanie tych procesów jest bezpieczne, ale wyłącznie pod warunkiem rygorystycznego zachowania warunków produkcyjnych oraz nieprzekraczania 5 proc. wsadu PET, pochodzącego z produktów konsumenckich używanych w przypadkach innych niż do żywności.

Opinia zaprezentowana przez EFSA odnosi się jednak tylko do bezpieczeństwa recyklingu mechanicznego. Ponieważ jednak trafiające do tego procesu tworzywa sztuczne mogą być zanieczyszczone rozmaitymi substancjami chemicznymi, które nie nadają się do kontaktu z żywnością, to producenci mają obowiązek wykazać, że ich proces może zredukować zanieczyszczenia chemiczne w recyklingu tworzyw sztucznych.

Ta redukcja powinna być doprowadzona do takiego poziomu, że potencjał migracyjny z wszelkich pozostałych substancji chemicznych nie będzie już więcej stanowił zagrożenia dla ludzkiego zdrowia.Marcin Zawadzki Marcin Zawadzki
*.64.24.42

Wysłany: 2017-11-13 07:02:58

Jeżeli ktoś chciałby dowiedzieć się więcej - to pełny tekst EFSA po angielsku znajduje się na http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.2903/j.efsa.2011.2184/epdf Trochę bardziej szczegółowe streszczenie tekstu na stronie: http://www.szkodliwejedzenie.pl/2017/11/bezpieczenstwo-procesu-recyklingu-w.html