Rok 2008 w tworzywach sztucznych i opakowaniach

Firmy w dobrej kondycji
Pomimo kryzysu - o którym później - był to dobry, a w niektórych przypadkach wręcz bardzo dobry rok dla większości firm. Potwierdzają to przede wszystkim wyniki finansowe i wyniki ze sprzedaży. Produkcja rosła, eksport też. Dane GUS wskazują, że branża tworzyw sztucznych jest jedną z najszybciej rozwijających się. Dobrze było więc w wielkich firmach oraz tych mniejszych.

Dla potwierdzenia tej tezy warto przywołać kilka przykładów: przychody ze sprzedaży Azotów Tarnów do końca trzeciego kwartału wyniosły 1,05 mld zł, a zysk netto 68,5 mln zł. W porównaniu z 2007 r. przychody są wyższe o ponad 88 mln zł, a zysk netto o ponad 19 mln zł. Tylko w trzecim kwartale wartość sprzedaży spółki wzrosła o 18,3 proc.

Z kolei w Zakładach Azotowych Police w trzecim kwartale 2008 r. zysk spółki wyniósł prawie 88 mln zł, a po trzech kwartałach sięga już 341 mln zł. To aż o 247 proc. więcej niż w roku ubiegłym. Takiego wyniku spółka jeszcze nigdy w historii nie miała.

Zakłady Azotowe w Tarnowie

Inwestycje polskich firm oraz zagranicznych w Polsce
Był to kolejny rok drogich inwestycji. I choć specjaliści zgodnie przyznają, że polska chemia innowacyjnie odstaje od Europy, to realizacja niektórych rozpoczętych lub sfinalizowanych już zadań będzie kształtować obraz branży tworzyw sztucznych w kraju na lata. Większość działań wiąże się z rozbudową mocy produkcyjnych, ewentualnie rozwinięciem produkcji asortymentów dotychczas nie wytwarzanych w kraju.

Oto kilka ciekawszych zrealizowanych lub zapowiedzianych inwestycji w 2008 r.:

Orlen rozpoczął we Włocławku budowę instalacji Kwasu Tereftalowego (PTA). Uruchomienie nastąpi w 2010 r. Koszt inwestycji to 3,75 mld zł. Wydajność wytwórni wyniesie 600 tys. Orlen dołączy do wąskiej grupy wytwórców najwyższej jakości surowca.

Ciech uruchomił w Zakładach Chemicznych Organika-Sarzyna nową instalację do produkcji żywic. Zapewni ona rocznie 60 mln zł przychodów.

Tajwański Loyal Industrial Corp wybuduje w Policach swoją pierwszą europejską fabrykę polistyrenu do spieniania (EPS). To inwestycja jakiej dawno w Polsce nie było. Opiewa na 20 mln euro.

Azoty Tarnów mogą wybudować fabrykę na Bliskim Wschodzie. Firma rozmawia w tej sprawie z kontrahentami z Arabii Saudyjskiej.

Koncern Rhodia Polyamide wzmocni produkcję w Gorzowie. Firma uznała to za jeden ze swoich globalnych priorytetów. Powstać ma m.in. nowa linię compounderowa.

W Łodzi rozpoczęła pracę trzecia w Polsce fabryka australijskiej firmy Amcor. Odbiorcą produkowanych w niej opakowań będzie PepsiCo. Grupa Amcor jest jedną z największych na świecie firm produkujących opakowania.

Amerykański koncern Ball Packaging Europe za 200 mln zł buduje koło Lublina zakład do produkcji aluminiowych puszek do napojów. Jest to jedna z największych tego typu inwestycji w Europie.

Koncern opakowaniowy Can Pack wchodzi do Wielkiej Brytanii. Uruchomi tam swoją pierwszą fabrykę na terenie Europy Zachodniej.

Uroczystość 5-lecia Basell Orlen Polyolefins

Interesujące wydarzenia roku 2008
Spółka BIOERG, jako pierwsza polska firma otrzymała prestiżowy certyfikat spełniania normy DIN EN 13432:2000. Norma wprowadza kryteria oceny opakowań przydatnych do odzysku organicznego. Certyfikat gwarantuje, że opakowania są naprawdę kompostowalne. Ponadto dokument pozwala jednoznacznie odróżnić produkt, który jest faktycznie kompostowalny/biodegradowalny, wykonany z surowców roślinnych i w pełni przyjazny środowisku od wszelkich "podróbek", które coraz częściej można spotkać na naszym rynku,

Basell Orlen Polyolefins hucznie obchodził w Płocku pięć lat swojej działalności. - Jak na warunki europejskie jesteśmy dużym producentem. Jak na warunki światowe jesteśmy zauważalni. Dzięki nam polski rynek chemiczny wygląda zupełnie inaczej. Powstanie Basell Orlen Polyolefins oznaczało bowiem, że polski ujemny bilans handlowy dla poliolefin zmniejszył się o około 400-500 mln euro - mówił Paul Augustowski, prezes zarządu BOP.
Aktualny potencjał produkcyjny spółki to 400 tys. ton polipropylenu, 320 tys. ton polietylenu wysokiej gęstości oraz 100 tys. polietylenu niskiej gęstości.

Mniej hucznie niż BOP swoje osiągnięcia przeżywały Zakłady Chemiczne Police. Firma wyprodukowała jesienią milionową tonę bili tytanowej o nazwie Tytanpol. Na ten efekt złożyło się ponad 30 lat działalności.
Reportaże

Forum

Yellow

Problem z rozbryzgami 2021-07-15

Ramones

Własna firma produkcyjna 2021-06-06

Kacperczyk250

Opłacalność przewijania folii stretch 2021-05-09

Tipen1

Czyszczenie układu uplastyczniającego wtryskarki 2021-04-06

Yellow

Zatykanie systemów gorących kanałów. 2021-03-23