Rośnie popyt na folie z tworzyw sztucznych

Rośnie popyt na folie z tworzyw sztucznych
W najnowszym raporcie dotyczącym rynku folii z tworzyw sztucznych niemiecka agencja Ceresana przewiduje, iż w 2020 roku globalne zapotrzebowanie na tego typu produkty wyniesie 71 mln ton. Zestawienie uwzględnia folie różnego rodzaju, ale w szczególny sposób raport skupia się na elastycznych foliach używanych w branży opakowaniowej oraz rolnictwie.

Autorzy raportu przewidują, iż w następnych latach zapotrzebowanie na folie będzie stale rosło - roczny wzrost rynku określają na poziomie 3,7 proc. do roku 2020. Jako przyczyny wzrostu wymieniają m.in. zalety wyrobów wykonanych z tworzyw sztucznych w porównaniu z tradycyjnymi materiałami, jak np. papier czy folia aluminiowa. Dodatkowym czynnikiem odpowiedzialnym za wzrost popytu na folie z tworzyw jest zmiana zachowań konsumenckich - dążenie do zwiększenia wygody, niechęć wobec towarów sprzedawanych luzem, popyt na opakowania elastyczne.

Jak zauważają twórcy raportu, zauważalne jest silne regionalne zróżnicowanie wzrostu rynku folii w skali globalnej - istotne różnice można zaobserwować między nasyconymi rynkami krajów wysoko uprzemysłowionych a rozwijającymi się dynamicznie krajami Azji i Pacyfiku, Ameryki Południowej, Bliskiego Wschodu oraz Europy Wschodniej. Szczególnie wysoki wzrost zapotrzebowania zauważalny jest w przypadku dwóch najludniejszych krajów świata - Chin i Indii, które odpowiadają za jedną trzecią światowego zużycia wyrobów z folii.

Pod względem materiału używanego do produkcji folii najbardziej popularne w ostatnich latach okazywały się folie polietylenowe (LDPE, LLDPE, HDPE), które stanowiły 73 proc. rynku. Coraz większym zainteresowaniem cieszyły się także folie polipropylenowe typu BOPP oraz folie PET, przede wszystkim ze względu na możliwość ich stosowania w opakowaniach wysokiej jakości.