Rozmowa z Józefem Wojtłowskim, dyrektorem General Plastics

Producenci maszyn niemal jednym głosem przyznają, że ich sytuacja poprawiła się od 2004 r., gdy producenci otrzymując dofinansowanie unijne modernizują swoje parki technologiczne. Odczuwacie to na swoim przykładzie?
To trafna analiza. Tak jest w rzeczywistości. Nasi klienci korzystają z dotacji, jednak prawie każdy z nich narzeka na zawiłość procedury. Wielu przyznaje, że gdyby po raz kolejny mieli szansę na skorzystanie z tej dotacji, to nie decydowaliby się na to. Formalności, meandry aplikacji są wyczerpujące. Droga przyznawania dotacji wciąż nie jest tak prosta, by mogła usatysfakcjonować tych, którzy się o nie ubiegają. Trzeba ją uprościć, bo to jest w interesie absolutnie wszystkich.

Na co w tej chwili jako producent maszyn zwracacie największą uwagę przy ich konstrukcji?
Główny czynnik obecny przy konstrukcji maszyn to energooszczędność. Urządzenia do przetwórstwa tworzyw sztucznych muszą zużywać coraz mniejsze ilości energii. Oprócz tego liczy się też choćby ekologiczność maszyn. I my tych dwóch kryteriów przestrzegamy, może dlatego nasze urządzenia dobrze się sprzedają.

Wytłaczarko – rozdmuchiwarki General Plastics działają z wykorzystaniem pneumatyki i energii elektrycznej. Odeszliśmy od hydrauliki właśnie z powodu ekologiczności.

Jeśli chodzi o energooszczędność to normą jest już, że klient przelicza ile będzie miał zużycia energii na jednostkowy produkt. Tutaj chęć oszczędności jest powszechna i na to się zwraca się wielką uwagę.

Ponadto projektując swoje maszyny robimy pewne optymalizacje, oprócz naszych typoszeregów jesteśmy w stanie modyfikować maszyny pod kątem oczekiwań klienta ze względu na wydajność i energochłonność maszyn.

Józef Wojtłowski, General Plastics

Więcej jest maszyn produkowanych wedle standardowych założeń czy też wedle konkretnych oczekiwań?
W ostatnim okresie klienci są coraz bardziej wymagający i coraz częściej chcą by maszyny były produkowane w oparciu o ich oczekiwania. Więc przewagę zaczyna zdobywać trend konstruowania maszyn na specjalne życzenie. To nie jest oczywiście tak, że maszyna powstaje od podstaw, ale cześć elementów i podzespołów wykonywana jest pod zamówienie indywidualne. Można powiedzieć, że w branży maszynowej jest to w ostatnim czasie jeden z wyraźniejszych trendów.

Zostaliście Państwo wyróżnieni główną nagrodą w konkursie targowym RubPlast Expo. Co przesądza o innowacyjności nagrodzonej miniwytłaczarko - rozdmuchiwarki pneumatycznej?
Ten zwycięski model służy do przetwórstwa tworzyw takich jak polipropylen, polietylen czy też PETG, który jest wykorzystywany do produkcji opakowań kosmetycznych.

Ponadto ostatnio zrobiliśmy na tej maszynie testy dotyczące przetwarzania tworzywa Tritan produkowanego przez amerykański koncern Eastman. W Polsce nikt nie ma jeszcze maszyny, która by mogła przetwarzać to tworzywo. Jesteśmy pierwszą firmą, która może dostarczyć wytłaczarko – rozdmuchiwarki do obsługi tego tworzywa. Tritan jest nowym tworzywem na rynku. Produkowane z niego wyroby mogą być sterylizowane w gorącej wodzie. Stąd główne zastosowanie surowca to butelki do mleka i innych napojów dla niemowląt. Jest to bardzo wygodne dla mam niemowlaków i małych dzieci, ktore w warunkach domowych mogą łatwo sterylizować butelki gotując je przez chwilę w wodzie. Poza tym wyroby z Tritanu są wysokoprzezroczyste i przyjemne w dotyku.

Nasza maszyna jest kompaktowa, ma nieduże parametry jeśli idzie o gabaryty. To ważne, bo wielu klientów życzy sobie by maszyny były zminiaturyzowane.

Do wszelkich ruchów w tej maszynie wykorzystana jest pneumatyka. Układ zamykania formy też jest tu innowacyjny. Oto bowiem dla niektórych tworzyw i większych pojemności potrzebne są dość duże siły, bo podczas rozdmuchu musi być zapewniona siła, tak by nie nastąpiło rozwarcie formy. I tu nasz dźwigniowo – kolanowy układ wspomagany siłownikiem pneumatycznym pozwala na uzyskanie bardzo dużych sił zamka formy przy jednoczesnym małym zużyciu energii, konkretnie powietrza. Ponadto siłownik, który w tej maszynie realizuje układ zamykania formy, ma średnicę 50 mm. Dla odmiany podobne maszyny mają średnicę siłownika 125 mm. To zaś oznacza, że u nas jest tym samym zagwarantowane kilkukrotnie mniejsze zużycie energii.

Dziękujemy za rozmowę


Producent maszyn do przetwórstwa tworzyw sztucznych: wytłaczarki, linie do produkcji folii, butelczarki
 

Producent maszyn do przetwórstwa tworzyw sztucznych: wytłaczarki, linie do produkcji folii, butelczarki, wytłaczarko-rozdmuchiwarki, automaty do tub do zniczy i olejaków, linie do regranulacji odpadów poprodukcyjnych

Polska