Różne oblicza recyklingu - największe trendy w 2023 roku

Różne oblicza recyklingu -…

O recyklingu jest coraz głośniej zarówno w przestrzeni publicznej, instytucjach państwowych i mediach, jak i w przedsiębiorstwach i gospodarstwach domowych. Okazuje się, że recykling niejedno ma imię! Olga Kuś, dyrektor Działu Marketingu i Administracji w AKPOL wyróżniła rodzaje recyklingu i związane z nim trendy ekologiczne.

Czym właściwie jest recykling?

Ponowne przetwarzanie i wytwarzanie z odpadów nowego produktu, zazwyczaj o podobnym przeznaczeniu, to coraz silniejszy trend w gospodarce. - Recykling jest procesem, który powstał z myślą o rosnącej ilości, nieprzynoszących żadnego pożytku, odpadach - wyjaśnia Olga Kuś. - Jest metodą efektywnego, surowcowego i energetycznego przetwarzania materiałów, w taki sposób, by pośrednio przyczyniać się do zmniejszania eksploatacji naturalnych złóż, minimalizacji wytwarzania wyrobów, które mogą być szkodliwe dla środowiska i ograniczania ilości niepotrzebnych śmieci - dodaje. Niewątpliwą siłą recyklingu jest to, że niemalże wszystkie odpady, które trafiają na wysypisko śmieci, mogą zyskać dzięki niemu nowe życie.

Rodzaje recyklingu

Recykling można podzielić na różne typy, m.in. ze względu na sposób obróbki i zastosowanie. W pierwszym przypadku, wyróżnia się recykling surowcowy, chemiczny, organiczny, materiałowy i termiczny. Pierwszy z nich polega na przetwarzaniu odpadów do postaci pierwotnej, wynikiem recyklingu chemicznego są produkty o nowych właściwościach chemiczno-fizycznych, a organicznego - metal lub materia organiczna.

Recykling materiałowy i termiczny to często spotykane rodzaje recyklingu - odzyskane z odpadów tworzywa są powtórnie przetwarzane na wartościowy produkt lub wykorzystane w procesie pozyskiwania energii.

- Ze względu na typ zastosowania, wyróżnić można zaś recykling ponownego zastosowania (np. butelek), recykling dalszego użycia (granulacja odpadów po wcześniejszej obróbce. Tym rodzajem recyklingu zajmuje się firma AKPOL) i recykling ponownego użytkowania (działania pozwalające na uzdatnianie i ponowne wprowadzanie produktu na rynek) – mówi Olga Kuś.

Downcykling, upcykling, a może reusing?

- Z recyklingiem mamy do czynienia również wtedy, gdy mowa o jego specyficznych odmianach w praktyce. Wśród największych trendów ekologicznych 2023 roku, znalazły się takie pojęcia jak downcykling, upcykling i reusing – wyjaśnia specjalistka AKPOL.

Downcykling to alternatywa dla tych odpadów, które nie można przekształcić w nowy, pełnowartościowy produkt. Efektem downcyklingu jest więc produkt o nieco niższej wartości i odmiennym przeznaczeniu, np. z torebek foliowych wytwarzane są worki na śmieci, a tekturę i ekologiczny papier toaletowy produkuje się z makulatury.

Choć recykling i downcykling dotyczą procesów przemysłowych, recykling na własną rękę jest również możliwy  - a to za sprawą upcyklingu. Ta odmiana recyklingu jest dowodem na to, że ekologia jest inspirująca i naprawdę pobudza kreatywność. Podczas upcyklingu, najważniejsze znaczenie ma wymiar artystyczny, a prym wiodą w nim rękodzieło i różnorodne techniki rzemieślnicze. Jego efektem są np. niebanalne osłonki na doniczki z plastikowych butelek, huśtawka ze starej opony lub kwietniki z niepotrzebnych garnków.  

Dużo szerszym pojęciem niż upcykling jest reusing, w którym mieszczą się wszelkie samodzielne działania recyklingowe, ale także praktyki i zachowania mające wpływ na redukcję wytwarzanych odpadów i ich mądre zagospodarowywanie. Przykładem reusingu jest wielokrotne używanie jednorazowych reklamówek, robienie zakupów w sklepach secondhand, ponowne wykorzystywanie słoików do produkcji domowych przetworów, a nawet budowa przydomowego kompostownika.

Źródło: mat. pras.

Recykling tworzyw sztucznych, produkcja regranulatów: polietylen wysokiej gęstości – HDPE, polipropylen– PP, polietylen niskiej gęstości – LDPE

Polska

Reportaże

Forum