Ruszyła nauka w klasie kształcącej technologów chemicznych

Ruszyła nauka w klasie kształcącej… 15 uczniów będzie uczęszczać do nowo utworzonej klasy o profilu technik technologii chemicznej w Zespole Szkół Chemicznych we Włocławku. W uroczystej inauguracji roku szkolnego 2016/2017 wziął udział Jacek Podgórski, prezes zarządu Anwilu, który jest patronem klasy.

Według danych Instytutu Chemii Fizycznej Państwowej Akademii Nauk przemysł chemiczny w Europie jest trzecim pod względem wielkości. Bezpośrednio i pośrednio zatrudnia aż trzy miliony osób i wciąż się rozwija. Jak podaje Polska Izba Przemysłu Chemicznego, w 2015 r. powstało niemal 12 tys. miejsc pracy w branży chemicznej, co oznacza wzrost zatrudnienia o 4,7 proc. w stosunku do 2014 r.

Rozwój sektora sprawia, że firmy intensywnie poszukują wykwalifikowanych pracowników; zwłaszcza, że coraz częściej muszą się mierzyć z wyzwaniami związanymi z pozyskaniem następców specjalistów odchodzących na emeryturę. Remedium na tę sytuację może być tworzenie klas patronackich. Tą drogą postanowił pójść także Anwil, który w marcu br. podjął decyzję o nawiązaniu oficjalnej współpracy z Zespołem Szkół Chemicznych we Włocławku.

1 września 15 uczniów oficjalnie rozpoczęło edukację w nowo utworzonej klasie o profilu technik technologii chemicznej, nad którą patronat objął Anwil. Młodzież będzie pobierać naukę w systemie dualnym. Teorię będzie poznawać w Zespole Szkół Chemicznych, podczas gdy jej zastosowanie będzie ćwiczyć na praktykach zorganizowanych w spółce. Najlepsi uczniowie otrzymają również ufundowane przez włocławską spółkę stypendia naukowe oraz dofinansowanie do kosztów nauki, mogące sięgnąć 1500 zł.

Prezes Anwilu, przemawiając w trakcie inauguracji roku szkolnego do uczniów rozpoczynających naukę w klasie patronackiej spółki, pogratulował pierwszoklasistom wyboru ścieżki edukacyjnej oraz wyraził przekonanie, że umożliwi im on zdobycie wiedzy i umiejętności, dzięki którym bez trudu znajdą oni swoje miejsce na rynku pracy - nie tylko lokalnym, ale także krajowym, a nawet europejskim.

Natomiast Krystyna Młotkowska, dyrektor Zespołu Szkół Chemicznych, zwróciła uwagę, że dzięki współpracy szkoły z Anwilem program nauczania przyszłych techników technologii chemicznej dostosowany jest do potrzeb zgłaszanych przez spółkę, a zatem czas wdrożenia absolwentów do pracy w firmie znacznie się skróci. Będą oni bowiem już stosunkowo dobrze znać instalacje, które będą obsługiwać. Jednocześnie Młotkowska wyraziła zadowolenie z zainteresowania gimnazjalistów kontynuowaniem nauki w Zespole Szkół Chemicznych.

- Renesans szkolnictwa zawodowego staje się faktem również na Kujawach i Pomorzu i bardzo z tego się cieszę - powiedziała Młotkowska. - Podobnie jak z nawiązania współpracy pomiędzy Anwilem a Zespołem Szkół Chemicznych we Włocławku, co według mnie jest niezwykle ważnym krokiem do odbudowania tradycji kształcenia zawodowego o profilu chemicznym w naszym mieście.

Czytaj więcej:

brak
 

Producent nawozów azotowych (saletra amonowa, saletrzaki CANWIL), polichlorku winylu (Polanvil), granulatów i płyt z PCW (Anwidur®, Anwipor®) oraz wodorotlenku sodu (ług sodowy)

Polska

Reportaże

Forum