Rynek opakowań z tworzyw sztucznych w Polsce

Opakowania formowane rozdmuchem
Na drugi dominujący segment opakowań z tworzyw sztucznych, czyli stanowiące 33,4 proc. opakowania formowane rozdmuchem składają się m.in. butelki PET (ok. 68 proc. tego sektora) i butelki z PP i PE (24 proc.). Tutaj śród producentów opakowań PET warto szczególną uwagę zwrócić na firmę Alpla. To austriacki koncern opakowań dla przemysłu spożywczego, kosmetycznego i chemicznego, zatrudnia ok. 10 tys. pracowników w ponad 120 zakładach, umiejscowionych w 37 krajach. Alpla z powodzeniem działa także w Polsce i zajmuje się kompleksowo projektowaniem oraz produkcją butelek, nakrętek oraz systemów opakowaniowych z tworzyw sztucznych.

W naszym kraju koncern posiada dwie firmy: Alpla Opakowania z tworzyw sztucznych z zakładami w Żywcu, Radomsku i Ostrowi Mazowieckiej oraz Alpla NDM w Nowym Dworze Mazowieckim. Alpla Polska to największy w kraju producent w branży opakowań. Główną gałęzią produkcji są preformy PET, czyli półfabrykaty do produkcji butelek. Obok tego opakowania dla przemysłu kosmetycznego, chemicznego oraz spożywczego. Alpla współpracuje z największymi w Polsce producentami wód mineralnych i napojów oraz kosmetyków i chemii gospodarczej. Swoje wyroby rozprowadza nie tylko po rynku polskim, ale eksportuje do wielu krajów Europy.

Opakowania formowane wtryskowo
W segmencie opakowań formowanych metodą wtrysku dominują opakowania wytwarzane z polietylenu wysokiej gęstości (skrzynki transportowe, wiadra, zamknięcie do opakowań, wytłaczanych z wydmuchem. W dalszej kolejności znajdują się opakowania z polipropylenu (wiadra do produktów chemicznych, skrzynki transportowe, pudełka i słoiki do kosmetyków i środków farmaceutycznych, opakowania z polistyrenu. W tym segmencie największy udział (25 proc.) posiadają opakowania jednostkowe z polipropylenu (pudełka, wiaderka i tacki). Jedna czwarta to natomiast zamknięcia z poliolefin do opakowań z tworzyw sztucznych. 24 proc. to opakowania transportowe z polipropylenu.

Znaczącym producentem opakowań z polietylenu i polipropylenu jest koncern Zeller Plastik Poland z Woli Rębkowskiej, dawny Crown Plastics Polska. Obecnie Zeller Plastik Poland wchodzi w skład grupy Global Closure Systems, lidera na światowym rynku opakowań z tworzyw sztucznych. W tym roku firma świętowała 15 lat działalności. Firma rocznie produkuje ok. 400 mln butelek z HDPE i PP.

Na rynku opakowań termoformowalnych liderem jest firma Inline Poland obecna na polskim rynku od 1991 r. Jako jedna z pierwszych rozpoczęła w w naszym kraju produkcję opakowań z OPS w technologii termoformowania. Od lat konsekwentnie realizuje strategię ekspansji na rynki Europy Środkowo-Wschodniej . W latach 1992-1995 powstały filie handlowe na Litwie i w Rosji. W 1999 roku uruchomiono pierwszą filię produkcyjną Inline Ukraine (Ukraina), a w ślad za nią w 2000 roku Inline R w Rosji. W marcu 2004 roku dokonano rejestracji firmy produkcyjnej Inline Balkans (Bułgaria). W tym roku firma uruchomiła swoją drugą fabrykę w Polsce, gdyż moce produkcyjne przeznaczone na nasz rynek zostały już wyczerpane, a zapotrzebowanie na produkty firmy wciąż rośnie.