SABIC będzie mieć nową fabrykę polipropylenu

SABIC wybuduje w belgijskim Genk nowy zakład do produkcji polipropylenu.

Zakład ma zacząć funkcjonować w pierwszym kwartale 2010 r. Przewiduje się, że w początkowej fazie swojego działania fabryka SABIC będzie mogła pochwalić się zdolnościami produkcyjnymi na poziomie 110 tys. ton produktów SABIC PP compound i 30 tys. ton SABIC Stamax, czyli polipropylenu z długim włóknem szklanym. Możliwe jest również zainstalowanie dodatkowych linii produkcyjnych, tak by końcowa zdolność produkcyjna osiągnęła poziom 170 tys. ton tworzywa.

Nowy zakład saudyjskiego koncernu to pierwszy krok na drodze powiększenia potencjału firmy w dziedzinie globalnej produkcji polipropylenu. Umożliwi on dalszą obsługę klientów z branży motoryzacyjnej z Europy Zachodniej i Środkowej. Jak informuje szefostwo SABIC zakład będzie największą ekologiczną fabryką polipropylenu w Europie.

W Genk znajdzie się także siedziba Centrum Innowacji SABIC w zakresie Produkcji Tworzyw. Będzie ona wyposażona w trzy linie pilotujące, które przyspieszą cykl rozwojowy nowych produktów i sam proces ich produkcji. Ma to pozwolić na szybszą i bardziej elastyczną reakcję na potrzeby rynkowe. Tego typu ośrodki SABIC zamierza w przyszłości ulokować nie tylko w Belgii, ale też w innych rejonach świata.

- Reagujemy na rosnący popyt ze strony producentów OEM (ang. Original Equipment Manufacturer - Oryginalny Producent Sprzętu) i opon, a szczególnie ich zapotrzebowanie na dostawców surowców o potencjale globalnym. Dodatkowo cały czas staramy się znaleźć kolejne miejsca, w których moglibyśmy ulokować nasze zakłady służące produkcji polipropylenu - tłumaczy szefostwo koncernu.


Szeroka paleta poliolefin - polietylen, polipropylen - przenaczonych zarówno do formowania wtryskowego
 

Aktualizacja

Szeroka paleta poliolefin - polietylen, polipropylen - przenaczonych zarówno do formowania wtryskowego jak również do wytłaczania, tworzywa konstrukcyjne

Polska