SABIC wprowadza drugą generację poliolefin ze źródeł odnawialnych

SABIC wprowadza drugą generację poliolefin ze źródeł odnawialnych
Koncern SABIC poinformował o zamiarach uruchomienia produkcji poliolefin drugiej generacji ze źródeł odnawialnych. Powodem wdrażania nowej technologii jest wzmożone zainteresowanie odbiorców rozwiązaniami opartymi na zrównoważonym rozwoju oraz regulacje prawne. SABIC będzie pierwszą firmą petrochemiczną na świecie oferującą tego typu produkty.

Poliolefiny będą produkowane ze źródeł odnawialnych z wykorzystaniem odnawialnych surowców pochodzących z tłuszczów i olejów odpadowych. Jak podkreślają przedstawiciele firmy, wytwarzane w ten sposób tworzywa nie stanowią bezpośredniej konkurencji dla łańcucha żywnościowego. Co istotne, są one certyfikowane zgodnie z procedurą certyfikacyjną ISCC Plus, która obejmuje ścisłą kontrolę pochodzenia i wymaga nadzoru produkcji zbilansowanej biomasy.

Produkowane w nowej technologii polietylen i polipropylen będą posiadały taką samą wydajność, co poliolefiny pochodzące ze źródeł konwencjonalnych i będą mogły być stosowane potencjalnie we wszystkich aplikacjach rynkowych. Ich właściwości zostały potwierdzone przez wewnętrzne badania Analizy Cyklu Życia.

- Zoptymalizowaliśmy naszą technologię, aby rozpocząć produkcję polipropylenu i polietylenu o własnościach identycznych z konwencjonalnymi tworzywami, ale wytwarzanymi ze źródeł odnawialnych - tłuszczów i olejów odpadowych, które nie stanowią konkurencji dla łańcucha żywnościowego - mówi Mark Vester z firmy SABIC. - Ta technologia posiada potencjał do zrewolucjonizowania branży tworzyw i opakowań w Europie i na świecie.

Nowe poliolefiny będą produkowane początkowo w zakładach zlokalizowanych w holenderskim Geleen.