Skóra na drodze do zrównoważonego rozwoju

Skóra ma unikatowe właściwości. Ostatecznie, łączy w sobie wszystko, co stworzyło z niej naturalną warstwę ochronną dla ludzi i zwierząt w ciągu tysięcy lat ewolucji. Skóra jest elastyczna, odporna na rozerwanie i rozciąganie, ma niską palność, izoluje i ogrzewa. Ponadto jest oddychająca, co daje jej przewagę nad produktami syntetycznymi. Kształt i kolor skóry można dostosować do indywidualnych potrzeb. Krótko mówiąc: jest to niezwykle wszechstronny materiał. - Skóra jest produktem przeznaczonym do długotrwałego użytkowania. Ludzie, którzy kupują obuwie skórzane, powinni rozumieć, że tak naprawdę nie zostało ono zaprojektowane jako produkt sezonowy - mówi ekspert w dziedzinie skóry Dietrich Tegtmeyer. - Gdy są odpowiednio pielęgnowane, wyroby skórzane zachowują trwałość przez dziesiątki lat, a w dojrzałym wieku nabierają jeszcze większego uroku i atrakcyjności - dodaje.

Dietrich Tegtmeyer dobrze zna ten luksusowy surowiec. W koncernie Lanxess, produkującym specjalistyczne środki chemiczne, Dietrich odpowiedzialny jest za rozwój skóry crust oraz relacje z przemysłem skórzanym.

Zrób to sam: nagroda środowiskowa za innowacyjny proces garbowania

Chemik Dietrich Tegtmeyer koncentruje się na procesach, które sprawiają, że cały proces produkcji skór jest bardziej przyjazny dla środowiska i wydajny, a jednocześnie optymalizuje środki chemiczne wykorzystywane w przemyśle skórzanym. Jego zespół otrzymał niedawno niemiecką nagrodę za innowacyjność w dziedzinie klimatu i środowiska. W ramach wspólnego projektu z instytutem badawczym Invite garbarnią Heller Leder z Dolnej Saksonii koncern Lanxessopracował modułowy system pozyskiwania z resztek skóry przyjaznych dla środowiska środków do ponownego garbowania.

- System pilotażowy, który po raz pierwszy zastosowano w Heller Leder, pozwala garbarniom na samodzielną produkcję jednego z naszych środków do ponownego garbowania z wiórów i biomasy roślinnej - wyjaśnia Tegtmeyer.

Wióry są klasycznym produktem odpadowym przemysłu skórzanego. Tylko jedna trzecia skóry zwierzęcej jest faktycznie przetwarzana na wyrób końcowy. Średniej wielkości garbarnia produkuje przeciętnie od 1 do 2 ton wiórów dziennie. Dzięki nowo opracowanemu procesowi wióry zostaną teraz na miejscu przekształcone w środek do ponownego garbowania i natychmiast ponownie wykorzystane w procesie: to doskonały przykład recyklingu. Wyższe koszty własnej produkcji biodegradowalnego środka do ponownego garbowania z surowców odnawialnych są kompensowane przez mniejsze koszty logistyki i usuwania wiórów.

Garbowanie jest najważniejszym etapem produkcji skóry. Środki garbujące powodują, że skóra zwierzęca staje się trwała i elastyczna. Stabilizują jej matrycę kolagenową, aby skóra nie wysychała i nie twardniała. Surowa, niegarbowana skóra w ciągu kilku dni uległaby rozkładowi.

Pielęgnacja skóry: aby była gładka i jędrna

Zrównoważony rozwój jest obecnie niezbędny w przemyśle skórzanym - przynajmniej w Europie i w Niemczech. "Sustainable Leather Management" to inicjatywa na rzecz zrównoważonych i przyjaznych dla środowiska procesów i produktów, która została stworzona siedem lat temu przez koncern Lanxess, producenta specjalistycznych środków chemicznych. Firma wspiera garbarzy, aby mogli produkować skóry zgodnie z przepisami prawa i indywidualnymi standardami jakości wielu różnych marek. Ostatecznie skóra skórze nierówna.

Materiały pokryć w przemyśle transportowym - szczególnie w samolotach - muszą charakteryzować się wysokim poziom ognioodporności. Jest to nieodłączna cecha skóry dzięki strukturze chemicznej kolagenu. Jeśli dodatki uplastyczniające zostaną starannie dobrane, kryteria te można również spełnić bez dodawania środków zmniejszających palność.

Wysokie standardy: wiele oczekuje się od doskonałego buta

Skóra powinna być wygodna w noszeniu, szczególnie w przypadku butów. Jeśli chodzi o trendy dotyczące obuwia zewnętrznego, klienci są zainteresowani głównie butami, które są zarówno niezwykle funkcjonalne, jak i wygodne. Wybrane przez nich obuwie musi być wodoodporne, łatwe do czyszczenia i oddychające. Naturalne właściwości skóry pokrywają już wiele z tych potrzeb, tak więc w przeciwieństwie do innych produktów outdoorowych nie ma konieczności stosowania perfluorowanych środków chemicznych w celu zagwarantowania ich funkcjonalności. Nie można też jednak całkowicie zrezygnować z dodatków chemicznych. W końcu skóra ma także odpowiadać trendom najnowszej mody.

Gładka, błyszcząca, szorstka, miękka - na skórę nakłada się wiele wymagań. - Wyzwaniem jest stworzenie nieskazitelnego materiału o harmonijnym wyglądzie z różnych skór - wyjaśnia Michael Franken, dyrektor wykańczalni w dziale rozwoju produktów chemii skórzanej koncernu Lanxess. - Skóra argentyńskiej krowy naturalnie wygląda inaczej niż skóra czerwono-brązowej krowy z regionu Sauerland. A jeśli krowa zaplącze się w drut kolczasty, pozostawi on brzydkie blizny również na skórze.

Skóra rzadko jest wolna od blizn, co czyni ją również najbardziej kosztowną, choć wymagają najmniej przeróbek. Z drugiej strony większość skóry przechodzi kilka etapów obróbki, aż do momentu, gdy nabierze wyglądu pożądanego przez konsumentów. W procesie tym stosuje się od 50 do 60 różnych chemikaliów i tłuszczów. W związku z tym ważnym celem inicjatywy "Sustainable Leather Management" jest optymalizacja procesów przetwórczych w taki sposób, aby zharmonizować interesy konsumentów i odpowiedzialność ekologiczną. - Naszym celem są wymierne korzyści w postaci redukcji emisji, neutralizacji zagrożeń dla zdrowia i zmniejszenia śladu węglowego - wyjaśnia Dietrich Tegtmeyer i dodaje: - Ochrona środowiska i rentowność nie powinny ze sobą kolidować, a jeśli tak jest, oznacza to, że powinniśmy zwiększyć świadomość wartości skóry. Skóra to wysokiej jakości produkt rękodzielniczy.

Grupa Robocza ds. Skóry

W 2005 r. kilka podmiotów z przemysłu, biznesu, organizacji pozarządowych i instytutów naukowych połączyło siły w celu utworzenia Grupy Roboczej ds. Skóry (Leather Working Group, LWG). Celem inicjatywy angażującej wiele zainteresowanych stron jest zwiększenie transparentności obróbki skóry. W tym celu LWG opracowała protokół audytu w zakresie zrównoważonej i odpowiedzialnej produkcji skóry.

Do Grupy Roboczej ds. Skóry dołączyło obecnie 160 podmiotów z różnych poziomów łańcucha dostaw wyrobów skórzanych z 21 krajów, wśród nich takie marki jak Adidas, Nike, Deichmann, H&M, Geox i Timberland.

W celu wdrożenia zrównoważonych struktur w przemyśle skórzanym LWG wydaje pieczęcie odpowiadające trzem poziomom jakości: złotą, srebrną i brązową. Złota nagroda przyznawana jest fabrykom, które są wzorowe w dziedzinie ochrony środowiska. Ocenia się ponadto transparentność w łańcuchu dostaw w skali od A do C. Ocena A jest przyznawana każdemu, kto jest w stanie prześledzić pochodzenie swojej skóry aż do rzeźni. Udział w rankingu jest dobrowolny. LWG nie sankcjonuje również członków, którzy nie wprowadzają wymaganych usprawnień lub nie czynią żadnych postępów.

LANXESS jest jednym z najważniejszych producentów
 

LANXESS jest jednym z najważniejszych producentów specjalistycznych środków chemicznych na świecie. Przedmiotem działalności koncernu jest opracowywanie, produkcja i dystrybucja półproduktów chemicznych, dodatków, specjalistycznych substancji chemicznych oraz tworzyw sztucznych.

Polska, 02-017 Warszawa, Aleje Jerozolimskie 123 A