Skracanie długości cyklów operacyjnych dzięki VISI

Produkcja jednostkowa o zautomatyzowanych i znormalizowanych przebiegach wymaga łatwo dostępnych informacji. Do akcji wkracza tu moduł biblioteki narzędzi, oferowany począwszy od wersji 16 posiadający właściwie funkcje znane jedynie z poważnych systemów zarządzania narzędziami. Sporządzono dla przykładu kilka baz danych, których treści udostępnione są wszystkim użytkownikom wewnątrz zakładowej sieci i które zawierają ważne informacje o uchwytach narzędzi, przedłużaczach, tulejach zaciskowych, narzędziach skrawających wraz z ich montażem i warunkami skrawania. Mimo, że w firmie Kellermann znajdują się trzy stoły obrotowe, każdy o możliwości obciążenia do jednej tony, to przedsiębiorstwo osiąga aktualnie bardzo dużą dokładność pozycjonowania. Ponieważ czas pracy wrzeciona i czas przezbrojenia nie są ze sobą czasowo sprzężone, palety i inteligentne systemy mocowania zapewniają wysoki stopień wykorzystania maszyn. W wyniku sekwencyjnego działania programów ulega ponadto wydłużeniu czas pracy obrabiarek bez udziału operatora podczas weekendu.

Równie pozytywnym faktem jest zwiększenie elastyczności palet i systemów mocowań "na punkt zerowy". Umożliwia to w każdej chwili przerwanie bieżącej obróbki bez utraty punktu zerowego. Na przykład w przypadku pilnych napraw podobnie jak w przypadku tuszowanych powierzchni wymagających szybkiego do frezowania.

Dzięki konstrukcji narzędzi na bazie standardów, zintegrowanej strukturze danych CAD/CAM, szybszemu programowaniu NC i większej elastyczności podczas obróbki frezem czas trwania cyklu uległ w firmie Kellermann skróceniu do 20 proc.

Czytaj więcej: Oprogramowanie 196