Solidne urządzenie z czułym wnętrzem - do śledzenia zwierząt domowych

Wiązki fal ultradźwiękowych dzięki połączeniu stopniowemu

Zaletą zgrzewania ultradźwiękowego jest ukierunkowane wprowadzanie energii. Aby skupić fale ultradźwiękowe, części mają tzw. koncentratory energii - końcówki lub krawędzie, które są od początku uwzględniane w konstrukcji i natryskiwaniu. Styk punktowy lub liniowy zapobiega płaskiemu sprzężeniu.

Wytop tworzy się na miejscach styku koncentratorów energii bezpośrednio między częściami. W przypadku wielu części prawidłowy kształt spoiny jest niezbędny do niezawodnego przeprowadzenia procesu. To, który kształt spoiny zostanie zastosowany, zależy od:
  • geometrii części (grubości ścianki),
  • cech materiału (amorficzny lub częściowo krystaliczny),
  • wypełniaczy (np. włókno szklane),
  • wymagań dotyczących wytrzymałości i ciśnienia rozrywającego.
W przypadku urządzenia śledzącego GRETA użyto połączenia stopniowego – ten wariant jest łatwy w realizacji i daje szczelne połączenia o podwyższonych siłach ścinających i rozciągających. Poza tym wspiera samocentrowanie części w procesie łączenia.

Wstępne próby

Wstępne próby na prototypie z połaczeniem stopniowym

Zgrzewanie połączeniem stopniowym

Zgrzewanie połączeniem stopniowym: widać dokładnie nierozdzielne, szczelne połączenie materiałowe

Zapytaliśmy dyplomowanego projektanta przemysłowego, Haralda Kuhna, kierownika ds. technicznych w firmie Prothelis, w jaki sposób poszukuje się partnerów przemysłowych na etapie projektowania?

- W jaki sposób udało się Państwu dobrać odpowiedni proces łączenia?

- W fazie projektowania najpierw zbadaliśmy procesy mechaniczne, takie jak klejenie, wkręcanie lub zatrzaskiwanie. W rozmowach z różnymi dostawcami i potencjalnymi producentami naszych półskorup padło hasło „zgrzewanie ultradźwiękowe”. Korzyści okazały się obiecujące, przede wszystkim dotyczyły odporności na wodę i pył, ale ważną rolę odegrały również czasy cykli.

- Dlaczego zdecydowali się Państwo na usługi firmy Herrmann Ultradźwięki?

- Podczas wyszukiwania informacji w Internecie trafiliśmy na firmę Herrmann Ultradźwięki, której strona internetowa dostarczyła nam dobrych informacji wstępnych. W dalszej kolejności zadecydowały odpowiednia atmosfera i doradztwo ze strony Herrmann: zarówno podczas pierwszych kontaktów z Dirkiem Loiblem, jak również w laboratorium firmy Herrmann, gdzie obsługiwał nas Norbert Friedrich. Byliśmy bardzo zadowoleni - z udanych prób oraz pomocy w projektowaniu konstrukcji półskorup, tak aby nadawały się do zgrzewania ultradźwiękowego.

welding tool sonotrode

Sonotroda narzędzia zgrzewającego prezentuje negatyw detalu zgrzewanego

Prothelis jest bardzo obiecującym startupem mającym dobry pomysł: uniwersalne urządzenie śledzące GRETA. Global Realtime Emergency Tracking Allrounder to perfekcyjny towarzysz dla osób o szczególnych potrzebach w zakresie ochrony. Nadaje się również do lokalizacji zwierząt domowych i hodowlanych oraz do zabezpieczania przedmiotów wartościowych. System współpracuje z dwoma systemami satelitarnymi, GPS i Glonass. Użytkownik urządzenia GRETA może za pomocą aplikacji np. zlokalizować w czasie rzeczywistym swojego czworonoga – i to na całym świecie. Ponadto można tworzyć wirtualne płoty (Geofences). Gdy tylko urządzenie śledzące przekroczy wirtualny płot lub wcześniej ustawiona prędkość lub temperatura urządzenia zostaną przekroczone, na smartfon zostanie wysłane powiadomienie push lub całodobowy serwis alarmowy nawiąże połączenie z użytkownikiem. Nie na darmo motto przedsiębiorstwa brzmi „protecting life”. Więcej informacji pod adresem: www.prothelis.de.

Źródło: Herrmann Ultraschalltechnik GmbH & Co. KG