Spadł ukraiński import polietylenu

Spadł ukraiński import polietylenu
Z raportu agencji MRC wynika, iż od stycznia do kwietnia br. import polietylenu na rynek ukraiński spadł o 27 proc. Największy spadek wystąpił w przypadku importu polietylenu wysokiej gęstości (HDPE). Za główne przyczyny osłabienia importu analitycy uważają niestabilność polityczną oraz 45-procentową dewaluację hrywny.

Całkowita wielkość importu w analizowanym okresie wyniosła 75,6 tys. ton, podczas gdy w analogicznym okresie roku poprzedniego osiągnęła poziom 102,9 tys. ton. Najgorszym pod tym względem miesiącem był marzec br., kiedy to wielkość importu spadła do najniższego w ostatnich latach poziomu 16,7 tys. ton. W kwietniu import wzrósł do 17,4 tys. ton.

Tymczasem import HDPE na ukraiński rynek spadał również w kwietniu, kiedy to jego wielkość wyniosła 5,4 tys. ton (7,6 tys. ton w marcu br.). W stosunku do ubiegłego roku, w ciągu pierwszych czterech miesięcy br. import HDPE spadł o 29 proc. i wyniósł 32,3 tys. ton. Mniej surowca sprowadzano od wszystkich głównych dostawców, tj. z Rosji, Europy i Bliskiego Wschodu. Pod względem zastosowań, największe zmniejszenie importu odnotowano ze strony przetwórców produkujących folie i rury PE.

Tendencję wzrostową można było w kwietniu zauważyć w przypadku importu polietylenu niskiej gęstości (LDPE). W stosunku do analogicznego miesiąca ub.r. poziom importu był o 27 proc. wyższy i wyniósł 7,4 tys. ton (wobec 5,4 tys. ton w kwietniu 2013 roku). Biorąc jednak pod uwagę czteromiesięczny okres styczeń-kwiecień, także tu widać spadek importu - z 33,8 tys. ton w 2013 roku do 25,1 tys. ton w roku bieżącym. W tym przypadku za zmniejszenie importu odpowiadają także limity ze strony dostawców z Rosji i Azerbejdżanu.

Import LLDPE w kwietniu br. osiągnął wielkość 4 tys. ton, podczas gdy miesiąc wcześniej na ukraiński rynek trafiło 3 tys. ton surowca. Całkowita wielkość importu LLDPE w ciągu pierwszych czterech miesięcy roku wyniosła 15 tys. ton (wobec 20 tys. ton w analogicznym okresie ub.r.). W tym przypadku zamówienia ograniczyli producenci folii stretch.

Import pozostałych polimerów etylenu wyniósł 3,2 tys. ton, wobec 4 tys. ton w tym samym okresie 2013 roku.

Czytaj więcej: Rynek 828 Polietylen (PE) 131