Światowa branża tworzyw sztucznych czeka na K 2010

- Tworzywa sztuczne znakomicie nadają się jako materiał na dobra użytkowe do niskich temperatur. Tak też będzie w przyszłości – mówił Georg Menges, wieloletni szef Instytutu przetwórstwa Tworzyw Sztucznych (IKV) na Nadreńsko – Westfalskiej Politechnice w Akwizgranie.

Tworzywa sztuczne stosuje się już od dziesięcioleci jako lekkie i materiałooszczędne ale też niezawodne opakowania o wysokich właściwościach barierowych, izolację na rury do gazu, wody i ścieków, profile okienne i materiały podłogowe w budownictwie. Stosuje się je także jako lekki, łatwo formowalny, dowolnie barwiony i elastycznie programowalny materiał konstrukcyjny pojazdów, a także jako bezpieczny materiał na wyroby jednorazowego użytku w medycynie i surowiec elastyczny do np. diagnostyki kateterowej. Ostatnimi czasy zdobyły też uznanie jako odporna na warunki atmosferyczne i łatwa do pielęgnacji sztuczna trawa w obiektach sportowych.

Takie zastosowania są już szeroko rozpowszechnione w Ameryce Północnej, Europie i Japonii, jednak w wielu krajach rozwijających się nie są one wciąż codziennością. Już chociażby w upowszechnianiu znanych dzisiaj wyrobów przemysłowych i dóbr konsumpcyjnych kryje się wielki potencjał ilościowego wzrostu światowego przemysłu tworzyw sztucznych. Także pod względem właściwości materiałów, możliwości przetwórczych oraz rozwoju zastosowań potencjał tworzyw sztucznych daleki jest od wyczerpania. Wiele nowoczesnych i przyszłościowych technologii nie da się realizować bez tworzyw sztucznych.

Światowa branża tworzyw sztucznych czeka na targi K 2010


Ostatnie lata to kilka innowacyjnych osiągnięć z udziałem tworzyw sztucznych. Warto zatem przedstawić również te rozwiązania, które mogą stać się tematem tegorocznych targów K w Düsseldorfie.

Pierwszy przykład to tworzywa sztuczne do oświetlenia diodowego (LED).

Diody świetlne (LED) przeżywają burzliwy rozwój, ponieważ przy niewielkiej energochłonności dają dużą moc świetlną. Przebojem znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach – od latarki po reflektory samochodowe. Odbłyśniki wokół źródeł światła LED ukierunkowują i zawężają wiązkę światła. Aby odbłyśniki można było produkować tanio i w dowolnym kształcie opracowano odporne na temperaturę i zdolne do przewodzenia ciepła tworzywa sztuczne. Pozwalają one nie tylko na optymalizację źródeł światła w zastosowaniach technicznych, ale są też wstępem do generacyjnej zmiany energooszczędnych lamp w gospodarstwach domowych.

Kolejny przykład to lekkie elementy konstrukcyjne z włóknistych kompozytów z tworzyw sztucznych. Tego rodzaju włókniste kompozyty z tworzyw sztucznych umożliwiają produkcję wytrzymałych i bardzo lekkich elementów konstrukcyjnych. Produkcja kształtek z włókien szklanych i matrycy duroplastycznej lub z włókien bez końca i matrycy termoplastycznej coraz częściej wchodzi w fazę wielkoseryjną. Takie elementy stosować można jako protezy kończyn czy jako łopaty wirników siłowni wiatrowych.

Tegoroczne targi K uzmysłowią też w jaki sposób nanotechnologia nadaje tworzywom zupełnie nowe możliwości.