Synthos wkracza na (nowe) pola

Synthos wkracza na (nowe) pola
Publikacji raportu finansowego Synthosu za III kwartał br. towarzyszyła informacja o planowanym poszerzeniu oferty o produkty dla rolnictwa. Jak poinformowała spółka, jej celem będzie zdobycie jak największego udziału w światowym rynku środków ochrony roślin (SOR) w możliwie krótkim czasie.

Z komunikatu spółki wynika, iż cel ten będzie realizować m.in. poprzez akwizycje, rejestracje i sprzedaż SOR w Polsce i za granicą, budowę własnego centrum badawczo-rozwojowego, prowadzenie badań i opracowywanie nowych receptur SOR, a także budowę instalacji syntezy substancji aktywnych oraz instalacji formulacyjnych i konfekcyjnych SOR. Spółka zamierza również zbudować struktury dystrybucyjne w wybranych krajach.

Synthos przedstawił również pierwsze konkretne realizacje strategii, wśród których wymienia m.in. nabycie ponad dwóch trzecich udziałów w kapitale zakładowym spółki Zakład Doświadczalny "Organika" Sp. z o.o. z siedzibą w Nowej Sarzynie. Spółka w swoim portfolio produktowym ma środek ochrony roślin o nazwie Orkan 350 SL, służący do zwalczania chwastów w sadach jabłoniowych, opierający swoją skuteczność na kombinacji dwóch substancji aktywnych, tj. glifosatu i MCPA.

ZD "Organika" dysponuje liniami produkcyjnymi pozwalającymi na wytwarzanie środków ochrony roślin i ich konfekcjonowanie do opakowań handlowych – butelek i kanistrów. Spółka realizuje również usługi formulacyjne dla innych firm.

Ponadto w III kwartale Synthos finalizował przejęcie rejestracji środków ochrony roślin i produktów biobójczych od spółki Zakłady Chemiczne Organika-Azot SA w Jaworznie. Przedsiębiorstwo to posiada w ofercie produkty przeznaczone zarówno na rynek krajowy, jak i rynki zagraniczne. Głównym obszarem działania Organiki-Azot jest produkcja fungicydów przeznaczonych do ochrony przed chorobami grzybowymi sadów i warzyw. Główne produkty to fungicydy występujące pod nazwami handlowymi Miedzian, Kaptan i Funaben oraz znane produkty biobójcze, takie jak Muchozol, Mrówkozol i Insektozol.

Zakup rejestracji SOR i produktów biobójczych od Organiki-Azot oraz produkcja i usługi formulacyjne ZDO mają zapewnić Grupie Synthos szybkie wejście na rynek z produktami ze znakiem Synthos Agro.

Synthos Agro


W komunikacie Synthosu czytamy, iż wejście Grupy Synthos na rynek z nowymi produktami, jakimi są środki ochrony roślin, "pozwoli przygotować odbiorców do znacznie szerszego i większej skali portfolio produktowego, które zaoferowane zostanie po zrealizowaniu budowy własnego kompleksu instalacji produkcyjnych substancji aktywnych i SOR".

Wspomniany kompleks instalacji powstanie na terenie Krakowskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Inwestycja zostanie zrealizowana kosztem 212 mln zł, a pracę w nowych zakładach znajdzie ponad 80 osób.