Systemy ERP kluczem do zrównoważonego rozwoju firm

Co stanowi wsparcie dla zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw produkcyjnych?

Aby zrównoważony rozwój stał się podstawą funkcjonowania zakładu produkcyjnego, musi on stać się częścią składową wszystkich struktur wewnętrznych i wszystkich procesów. Pierwszym wyzwaniem jest zwykle zidentyfikowanie odpowiednich obszarów. Zrównoważony rozwój można osiągnąć poprzez uwzględnienie czterech głównych zagadnień:

Produkty i usługi

Jeżeli produkty oferowane przez przedsiębiorstwo działają efektywniej od swoich poprzedników, dla klientów są one pozytywnym wkładem w ich bilans ekologiczny. Również usługi umożliwiające zarządzanie firmą w zrównoważony sposób stwarzają nowe szanse dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Zarządzanie i procesy

Zrównoważony rozwój bazuje na decyzjach podejmowanych na najwyższym szczeblu. Za pomocą przemyślanego systemu bonusów możliwe jest dodatkowe zmotywowanie menadżerów do większego zaangażowania w tym zakresie.
Ekologiczne myślenie i działanie zaczyna się już przy najdrobniejszych czynnościach i powinno stać się stałym elementem kultury pracy w przedsiębiorstwie. Niezwykle ważne jest przy tym, aby pracownicy od samego początku zostali włączeni do procesu transformacji i mieli możliwość przedstawiania własnych, innowacyjnych pomysłów.

Produkcja i sieci tworzenia wartości dodanej

Jeżeli zrównoważony rozwój ma stać się mottem przedsiębiorstwa, konieczne jest sprawdzenie, jak wyznaczone cele są realizowane przez własną produkcję, i jak w tej kwestii prezentują się dostawcy i klienci. Przemysł motoryzacyjny już dziś stosuje tzw. Traceability, dzięki czemu możliwe jest prześledzenie etapów produkcji nawet najmniejszych komponentów. Ważną rolę odgrywa tu również możliwość analizowania pomiarów, np. przy rejestracji procesów produkcyjnych w kontekście emisji dwutlenku węgla. Jednym z chętnie stosowanych rozwiązań jest gospodarka o obiegu zamkniętym.

Dlaczego gospodarka o obiegu zamkniętym jest istotna dla małych i średnich przedsiębiorstw?

Już podczas planowania produkcji należy przygotować grunt pod zrównoważony rozwój. Zależnie od branży, produkty mogą być wykorzystywane dwu- lub nawet trzykrotnie, co pozwala na efektywne zarządzanie zasobami.

Gospodarka o obiegu zamkniętym z reguły wydłuża cykl życia produktu. Jeżeli klient może dłużej stosować dany produkt, rzadziej będzie musiał go wymieniać. Dlatego zmniejszenie ilości sprzedawanych produktów powinno znaleźć odzwierciedlenie w modelu biznesowym firmy. Możliwym rozwiązaniem są modele biznesowe oparte na subskrypcjach.

Gdy cykl życia produktu zostanie zakończony, przedsiębiorstwa mają możliwość powrotnego przekazania maszyny lub urządzenia do obiegu. Opcja ta jest dotychczas stosunkowo rzadko stosowana w praktyce. Powodem jest brak wiarygodnych danych maszyn, aby ponownie wprowadzić komponenty do obiegu.

W jaki sposób cyfryzacja może wspierać gospodarkę o obiegu zamkniętym w przemyśle?

Cyfryzacja ułatwia zapisywanie i przetwarzanie danych. Ponadto pozwala na łatwy dostęp do danych przez partnerów, co znacząco poprawia komunikację podczas przeprowadzania operacji biznesowych. Dzięki kompleksowym rozwiązaniom oferowanym przez system ERP, np. proALPHA, możliwe jest stworzenie i udostępnienie wspólnej bazy informacyjnej. Gwarantuje to dłuższe wykorzystanie produktów i ich późniejszy zwrot do obiegu, co znacząco wpływa na ich bilans ekologiczny.

Zainteresował Cię temat zrównoważonego rozwoju, a może chcesz monitorować i raportować pozostawiany przez Twoje przedsiębiorstwo ślad węglowy?

Dowiedz się więcej na temat grupy proALPHA i naszych rozwiązań. Zapraszamy do  obejrzenia filmiku. Dołącz do nas dbając nie tylko o planetę, ale także o rozwój Twojej firmy.

System ERP + dla średnich przedsiębiorstw produkcyjnych wraz z narzędziami do analityki i raportowania, planowania korporacyjnego, zarządzania zaopatrzeniem, zarządzania produkcją, zarządzania jakością, zarządzania dostępem zarządzania energią, rejestracji czasu pracy

Polska, 65-021 Zielona Góra, Generała Jarosława Dąbrowskiego 1

Reportaże

Forum