Systemy wizyjne na targach Plastpol 2010

Systemy wizyjne na targach…
Firma MV Center była jednym z wystawców ostatnich targów dla przemysłu tworzyw sztucznych Plastpol 2010. Podczas wystawy firma zaprezentowała m.in. rozwiązania dotyczące systemów wizyjnych przeznaczonych m.in. dla producentów opakowań z tworzyw.

Aby opakowanie wyglądało estetycznie, musi mieć dobrze wykonany nadruk. Nakładanie kolorów, dokładność odwzorowania rysunku, zgodność daty przydatności czy kodu kreskowego to elementy najczęściej kontrolowane przez system wizyjny. Stąd też rola systemu wizyjnego nie jest wcale taka bagatelna.

Może być on niezwykle przydatny m.in. w momencie inspekcji formy wtryskowej oraz kontroli detalu. W jaki sposób zatem funkcjonuje system wizyjny z działaniem którego można było zapoznać się na kieleckich targach?

Dwie kamery współpracują z robotem, który wyjmuje wypraski z formy i odstawia je na transporter. Pierwsza kamera, czy forma został opróżniona. Jeśli nie została, wówczas robot dostaje sygnał do ponownego zabrania wypraski. Jeśli po drugim podejściu robota forma nadal nie jest pusta, cykl zostaje zatrzymany, włącza się sygnał alarmowy. Wymagana jest interwencja operatora. Z kolei druga kamera dokonuje w tym samym czasie inspekcji wypraski na dnie opakowania. Jeśli wypraska zostaje znaleziona, robot podjeżdża z opakowaniem pod nożyce hydrauliczne. Po ucięciu wypraski ponownie dokonywana jest inspekcja. Jeśli wypraska nie ma wad, jest wtedy odstawiana na przenośnik taśmowy. Z obiema kamerami współpracuje interfejs użytkownika (CPM). Za jego pomocą operator może zmieniać parametry inspekcji. Ma także bieżący podgląd działania aplikacji.

Czytaj więcej: Oprogramowanie 284