Targi Kompozyt-Expo rozkwitają

Tradycyjnie podczas targów prezentowane są nowości produktowe. Czy są wśród nich rozwiązania na miarę światową?
Trudno wymienić wszystkie, ale na wyróżnienie zasługuje m.in. pierwszy na świecie - stworzony metodą haftu - tensometr, przeznaczony do integracji w struktury kompozytowe, najcieńsze jednokierunkowe prepregi dostępne na rynku oraz kompozyty o znacznie ulepszonych właściwościach mechanicznych, z możliwością swobodnego pozycjonowania mikrowłókien czy najnowocześniejsza na świecie linia do produkcji mat szklanych proszkowych i emulsyjnych.

Co obejrzymy w tym roku w Strefie Prezentacji Technicznych?
Program Stefy jest w tym roku wyjątkowo bogaty. Eksperci z Polski i zagranicy będą podejmować takie zagadnienia jak m.in. zastosowanie w przemyśle rur z włókien węglowych wytwarzanych w technologii prepreg Winding, regeneracja i naprawa laminatów pokrytych żelkotem, wyzwania w rozwoju klejów konstrukcyjnych dla kompozytów, wpływ niskiego i wysokiego modułu sprężystości na klejenie struktur kompozytowych czy zastosowanie nowoczesnej żywicy epoksydowej A.S.SET w seryjnym procesie wytwarzania kompozytów.

Pod względem produktowym europejską branżę kompozytów napędza przede wszystkim motoryzacja i lotnictwo. Jak wygląda obecność przedstawicieli tych dwóch sektorów na krakowskich targach?
Wygląda na to, że Kraków doskonale nawiązuje do światowych trendów, bo również u nas te dwa sektory są mocno obecne. Zarówno, gdy weźmiemy pod uwagę charakterystykę zwiedzających, jak i naszych wystawców. Można powiedzieć, że w tym roku na targach dominuje lotnictwo. Ciekawostką jest fakt, że podczas Kompozyt-Expo 2014 zostanie zaprezentowany dwumiejscowy motoszybowiec z napędem elektrycznym AOS-71 - pierwszy tego typu statek powietrzny zbudowany w Polsce i jeden z nielicznych na świecie. To wynik wspólnej pracy Politechniki Warszawskiej i Politechniki Rzeszowskiej.

Kompozyt-Expo


Targom towarzyszy konkurs, w którym młodzi żeglarze mogą wygrać łódź regatową - oczywiście wykonaną z materiałów kompozytowych. Czy Państwa zdaniem w najbliższych latach możemy spodziewać się boomu na produkty polskiego sektora jachtowego?
Materiały kompozytowe obecne są w całym przekroju życia człowieka. Sektor jachtowy jest jednym z głównych, który korzysta z kompozytów i w Polsce świetnie się rozwija. Może nie wszyscy wiedzą, że Polacy uważani są za jednych z najlepszych w Europie producentów luksusowych jachtów. Jak donosiła Rzeczpospolita, w 2013 r. w naszym kraju miało zostać zbudowanych 17 tys. jachtów. Tendencja jest ewidentnie wzrostowa, co widać także na naszych targach.

Dziękuję za rozmowę.