Tarnowski poliamid popłynie do Brazylii

Tarnowski poliamid popłynie do Brazylii
Umowa podpisana 20 czerwca przez Grupę Azoty i brazylijską spółkę Comexport przewiduje zakup przez południowoamerykańskiego kontrahenta poliamidu wykorzystywanego między innymi do produkcji włókien konstrukcyjnych. Sprzedawany przez Azoty poliamid będzie pochodzić z nowej wytwórni PA6 o rocznych zdolnościach produkcyjnych wynoszących 80 tys. ton, której uruchomienie planowane jest na IV kw. 2016 roku. Umowa stanowi również podstawę do analizy projektu wspólnego przedsięwzięcia w ramach dalszego przetwórstwa poliamidu na terenie Brazylii.

- Zawarte porozumienia z naszym wieloletnim partnerem stanowią istotny krok na drodze ekspansji terytorialnej działalności biznesowej Grupy Azoty - powiedział Paweł Jarczewski, prezes zarządu Grupy Azoty. - Rynek brazylijski jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się rynków na świecie, dlatego obecność Grupy Azoty wśród dostawców produktów chemicznych na tamten rynek jest dużym sukcesem dla całej polskiej gospodarki.

- Równolegle do prowadzonego procesu inwestycyjnego w rozbudowę mocy produkcyjnych poliamidu 6 w Tarnowie poszukujemy partnerów handlowych do tego przedsięwzięcia - powiedział Witold Szczypiński, wiceprezes zarządu i dyrektor generalny Grupy Azoty. - Chcemy nie tylko znaleźć klientów dla naszych produktów ale pozyskać partnerów do wspólnych przedsięwzięć związanych z dalszym przetwórstwem polimerów. Zawarta umowa gwarantuje nam obydwa nasze cele biznesowe.

Sprzedaż poliamidu do Brazylii jest kontynuacją współpracy Grupy Azoty z firmą Comexport. Pod koniec 2013 roku obie firmy zawarły szereg umów handlowych na łączną kwotę 360 mln zł w ramach kontraktacji produktów nawozowych na kolejne lata. Umowy na sprzedaż siarczanu amonu z Tarnowa oraz z Puław oraz nawozów wieloskładnikowych z Polic będą obowiązywać do końca 2016 roku.


Tworzywa modyfikowane, poliamidy, kopolimery acetalowe oraz kaprolaktam,  półprodukty z tworzyw sztucznych
 

Tworzywa modyfikowane, poliamidy, kopolimery acetalowe oraz kaprolaktam, półprodukty z tworzyw sztucznych, nawozy mineralne, chemikalia

Polska, 33-101 Tarnów, E. Kwiatkowskiego 8