Technologia paneli słonecznych koncernu SABIC Innovative Plastics

Technologia paneli słonecznych… W ramach rosnących inwestycji w rozwój nowych zastosowań produktów i zdobywanie nowych rynków, firma SABIC Innovative Plastics ogłosiła powstanie nowego Centrum Zastosowań Energetycznych przy swojej europejskiej siedzibie głównej w Bergen op Zoom w Holandii – poinformowała firma podczas zakończonych niedawno 17 Międzynarodowych Tworzyw Sztucznych i Kauczuku K2007 w Düsseldorfie.

- Nowy ośrodek, będący rozszerzeniem już istniejącego Ośrodka Zastosowań Inżynierii Płynów w ramach Globalnej Sieci Zastosowań Technologii (GApT) firmy, ma w założeniu pomagać klientom w zastępowaniu ciężkich i coraz droższych materiałów, takich jak miedź, aluminium, stal i szkło, lekkimi i wydajnymi tworzywami termoplastycznymi w konstrukcji paneli termicznych i ogniw słonecznych - wyjaśniają przedstawiciele koncernu SABIC.

Ośrodek wyposażono w najnowocześniejszy sprzęt do projektowania, formowania i testowania. Dzięki temu łatwiej będzie wykorzystać zdobycze najnowszej technologii z dziedziny tworzyw termoplastycznych w masowej produkcji paneli słonecznych. Najbliższym celem SABIC Innovative Plastics jest znacząco przyczynić się do tego, by korzystanie z energii słonecznej do ogrzewania mieszkań i wytwarzania energii elektrycznej było rozwiązaniem coraz bardziej praktycznym i tanim.

- Staramy się przyspieszyć rozwój branży energii słonecznej - tłumaczy Frank Heessels, dyrektor Centrum Zastosowań Technologii Płynów. - Instytucje publiczne, takie jak np. Unia Europejska coraz częściej wyznaczają ambitne cele w zakresie stosowania energii słonecznej, aby obniżyć zużycie paliw kopalnych i zmniejszyć powiązane z nimi zagrożenia dla środowiska. Nowy ośrodek SABIC Innovative Plastics odegra na tym polu ważną rolę, pomagając w opracowywaniu nowych, lepszych i tańszych tworzyw termoplastycznych oraz nowych systemów na użytek klientów. Dzięki tym materiałom nowe konstrukcje będą optymalizowane pod kątem potrzeb masowej produkcji z myślą o przyspieszeniu rozwoju sektora „nowych energii”.

SABIC na targach K2007


Obecnie ośrodek korzysta z doświadczeń, jakie firma SABIC Innovative Plastics zdobyła przy opracowywaniu dużych części dla przemysłu motoryzacyjnego m.in. zderzaków i szkleń, a także z zasobów Centrum Zastosowań Technologii Płynów.
Z założenia ośrodek ma pomagać w znajdowaniu zastosowań dla nowoczesnych materiałów z oferty firmy, takich jak Noryl, Lexan i Ultem w zaawansowanych konstrukcjach i systemach stawiających wymagania, których inne materiały mogłyby nie spełniać.

Do zalet tych tworzyw należy m.in. wysoka odporność na warunki pogodowe, na długotrwałe działanie gorącej wody i przegrzewanie oraz odpowiednie właściwości optyczne. Ocenia się tu też inne produkty z oferty SABIC Innovative Plastics, np. płyty komorowe z tworzywa Lexan odporne na promieniowanie UV.

Czytaj więcej:
Targi 1280

Reportaże

Forum